Pozsonyi tudósítónktól:
2003 januárjától a Cseh Vasutak (Ceské Dráhy) részvénytársaságként működik tovább, adósságait a vasútpálya felügyelet veszi át, vagyis tiszta lappal indul – mondta Dalibor Zeleny vezérigazgató, aki szerint a cég 2003-ban legalábbis nullszaldós lesz, sőt nyeresége elérheti az 1,1 milliárd koronát. A Cseh Vasutak 1993-ban, Csehszlovákia kettéválásakor egyszer már tiszta lappal indult, azóta a Mladá Fronta Dnes című lap szerint legalább 40 milliárd korona veszteséget halmozott fel. Jövőre az államtól 4,7 milliárd koronát kapnak a személyszállítás biztosítása érdekében, további 2,2 milliárddal pedig a kerületek segítik regionális közlekedés fenntartását. E két dotáció azonban nem elég, mivel a vezérigazgató szerint a
hatósági ár és a minimális nyereség közötti rés 11,5 milliárd koronára rúg. Az árkülönbözetet a teherszállításból eredő nyereségből állják majd, amely 2003-ban várhatóan 2,2 milliárd koronát tesz ki, és további 170 millió koronás profitra számítanak egyéb tevékenységekből. A Cseh Vasutak 2002 harmadik
negyedévében 760 millió korona veszteséget halmozott fel, ami javulás a tavalyi 4,88 milliárdos deficithez képest.
Sidó Zoltán, az Új Szó munkatársa
