Pozsonyi tudósítónktól:
A cseh kormány 350 millió koronáért eladta a fizetésképtelen Skoda Holding SA 48 százalékát az észak-csehországi szénbányákat birtokló amerikai Appian Group befektetőcégnek. Az Appian Group a gépgyártó csoport 4 milliárd koronára rúgó adósságállományát is átvállalja - közölte a prágai pénzügyminisztérium. Az amerikai cég jövőre megveheti a fennmaradó 52 százalékos részvénycsomagot, amely a Skoda csődgondnokának kezében van - mondta Bohuslav Sobotka pénzügyminiszter. Ezért a pakettért az Appian 450 millió koronát ajánlott fel. Az új tulajdonos a Skoda kiterjedt profilján belül a turbinák és a közlekedési eszközök - villamosok, trolik, mozdonyok - gyártására kívánja helyezni a hangsúlyt.
A 2003 második felétől gyakorlatilag nagyobb megrendelés nélküli Skoda Holding számára 2006-tól adódna nagyobb munka, amikor is az Appian Group Észak-Csehországban 30 milliárd korona értékben hőerőművet szeretne építeni. A Skoda napjainkban már csak árnyéka önmagának: míg a 90-es évek közepén az év exportőre volt Csehországban, és 20 ezer alkalmazottjával évi 40 milliárd korona forgalmat bonyolított le, jelenleg már csak 6500 embernek ad munkát, éves forgalma pedig közel 14 milliárd koronára zsugorodott.
Sidó Zoltán, az Új Szó munkatársa
