A legnagyobb dél-koreai autógyár, a Hyundai Motor Co. vegyesvállalatot létesít Kínában, amely a tervek szerint összesen 1,1 milliárd dolláros beruházással 2010-re már évi 500 ezer autót fog előállítani a világ leggyorsabban növekvő autópiacán. A Beijing Automotive Industry Holding Co.-val kötött megállapodás értelmében a felek az első szakaszban 100-100 millió dollárt fektetnek be egy meglévő pekingi autógyár fejlesztésébe, amelynek évi teljesítményét ezzel 100 ezer gépkocsira hozzák fel. A Hyundai, amely be akar kerülni a világ öt legnagyobb autógyártója közé, ezután 2005-ig 430 millióra emeli befektetését és 200 ezerre a kibocsátott autók számát.
A Dow Jones értesülései szerint a vegyesvállalatban 50 százalékos részesedéssel rendelkező kínai tulajdonos mindig a Hyundaijal egyenlő összeggel járul majd hozzá a cég fejlesztéséhez, a Bloomberg viszont úgy tudja, hogy a pekingi cég részéről csak az első, 100 millió dolláros beruházásról van megállapodás, a későbbiekről még nem döntöttek. Kezdetben a dél-koreai gyár modelljeit gyártják, köztük a Sonatát, később a kínai piacra kifejlesztett autókkal akarnak előállni. Kínában tavaly 721,5 ezer autót adtak el, 18 százalékkal többet az előző évinél.
(NAPI)
