A General Motors Corp. (GM) nettó nyeresége az idei első negyedévben az egyszeri tételeket nem számítva 321 millióról 791 millió dollárra nőtt, miközben az árbevétel - elsősorban az észak-amerikai piacon elért jó eredménynek köszönhetően - 42,6 milliárdról 46,3 milliárd dollárra emelkedett. Észak-Amerikában a tavalyi ötszörösére nőtt a nyereség. A GM a belföldi kereslet kielégítésére a tárgyidőszakban 11 százalékkal több személyautót és kisteherautót gyártott a kimerülő raktári készletek feltöltésére - írta a Bloomberg. Ugyanakkor Európában gyengén teljesített a konszern: az egy évvel korábbi 86 millióról 125 millió dollárra nőtt a vesztesége, nem számítva a szerkezetátalakítás miatti egyszeri kiadásokat.
A GM a márciusban jelzett 3,50 dollárról 5 dollárra növelte az egy részvényre jutó éves nyereségre vonatkozó előrejelzését. Richard Wagoner vezérigazgató tervei szerint a részvényenkénti profitot az évtized közepére 10 dollárra növelik, elsősorban az amerikai piacon változatlanul népszerű és magas nyereséghányadú kisteherautók termelésének fokozásával. A GM a tavalyinál 6 százalékkal több, 5,4 millió gépkocsit állít elő ebben az évben.
A konszern a Dow Jones szöuli jelentése szerint a jövő héten várhatóan aláírja a szerződést a Daewoo Motor Co. megvásárlásáról. Az eredetileg tervezettel szemben azonban az egyiptomi üzemet sem veszik meg az amerikaiak, vagyis a két dél-koreai gyáron kívül csak egy vietnami üzemre tartanak igényt. Ez azt jelenti, hogy a hitelezők nyakán marad egy dél-koreai és 12 külföldi gyár, amelyek további sorsa erősen kétséges.
(NAPI)
