Az Elektrim SA energetikai és távközlési vállalatóriás új vezetése két javaslatot terjesztett hitelezői elé. Az első változat szerint a cég - amely decemberben fizetésképtelenséget jelentett a 480 millió euró összegű részvényre cserélhető kötvényeire vonatkozóan - adósságainak 75 százalékát fizetné vissza. Ebből 5 százalékot a hitelezőkkel kötött megállapodás aláírásától számított 30 napon belül, 40 százalékot 2003, 30 százalékot pedig 2004 végéig törlesztene. Az alternatív ajánlat szerint 85 százalékot törlesztenének: 5 százalékot a szerződés aláírásától számított 30 napon belül, 35 százalékot 2003, 12 százalékot 2004 végéig, majd 11 százalékot évente 2007 végéig - jelentette a Dow Jones.
A bíróság április 23-ra hívta össze a hitelezők közgyűlését; ha ezen nem jön létre megállapodás a felek között, a bíróság köteles azonnal megindítani a csődeljárást. A távoli határidő jó hír a cég februárban kinevezett új vezetése számára, amely így időt nyert ahhoz, hogy megállapodjon a kötvénytulajdonosokkal, akik az előző vállalatvezetés ajánlatát és tárgyalási stílusát egyaránt elfogadhatatlannak tartották - írta a Gazeta Wyborcza. A leváltott Waldemar Siwak elnök azt szorgalmazta, hogy írják le a tartozás 40 százalékát, s a többit a cég háromévi türelmi idő után törlesztette volna részletekben. E javaslatán nem volt hajlandó változtatni, ezért fordultak a kötvényesek bírósághoz, a teljes adósság visszafizetését követelve.
Az alapvető probléma az, hogy a hitelezők az új ajánlatot sem tartják lényegesen jobbnak, s a kötvényesek képviselői a Reutersnak úgy nyilatkoztak, hogy a teljes összeg megtérítése mellett kártérítést is követelnek a késedelmes teljesítésért. Hivatalosan március 15-én foglalnak állást az új ajánlattal kapcsolatban, de a Gazeta nem lát sok esélyt arra, hogy az ország egykor legnagyobb vállalata megmenekül a csődtől; a lap szerint a csoport egyik legnagyobb hitelezője, a spanyol Acciona holding kifejezetten az Elektrim bukására játszik.
B. T. J.
