A Toyota Motor Corp. tegnap bejelentette, hogy 300 millió eurós beruházást indít Lengyelországban - mintegy kárpótlásul azért, hogy a PSA Peugeot Citroën SA-val közös autógyárát Csehországban építi fel. A legnagyobb japán autógyár kétszeresére emeli walbrzychi sebességváltó-üzemének kibocsátását és alkalmassá teszi motorgyártásra is. A gyárban, amelybe a Toyota a Reuters szerint eddig 100 millió eurót fektetett be, idén áprilisra a jelenlegi 250 ezerről 550 ezerre emelkedik a kézi sebességváltók gyártási kapacitása, 2004 végére pedig évi 250 ezer motor készül.
Az egyliteres, benzines motorokat az alig 100 kilométerre levő csehországi Kolinba, a Toyota-PSA autógyárba szállítják majd az ott készülő japán-francia kisautóhoz. Az 1,5 milliárd eurós költséggel épülő csehországi üzem, amelyben 2004-ben indul a termelés, az első évben 300 ezer kocsit állít elő. A 18 százalékos munkanélküliséggel küszködő Lengyelországban különös jelentősége van annak, hogy a walbrzychi bővítéssel a jelenlegi háromszázról mintegy ezer főre emelkedik az üzem alkalmazottainak száma.
(NAPI)
