BUX 139410.44 1,3 %
OTP 44850 1,98 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gyenge évet zárt a FIAT csoport

A FIAT S.p.A. az előző évi nyereséggel szemben 2001-ben negatív mérleggel zárt. Az olasz gépipari és szolgáltatóipari csoport árbevételének közel felét produkáló autóipari üzletág eredményességét főként az olaszországi, lengyelországi és dél-amerikai kereslet visszaesése rontotta. A cégvezetés csoportszinten már az idén, az autóipari üzletágban pedig jövőre ismét profittal számol.

2002. március 3. vasárnap, 20:16

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A FIAT S.p.A. tavaly 791 millió euró nettó veszteséget szenvedett el – közölte a torinói csoport. A világ hatodik legnagyobb autóipari cégét magában foglaló csoport vezetése drasztikus átalakításokat és javuló pénzügyi teljesítményt ígér – jelentette a Dow Jones. Bár az árbevétel 2001-ben a nehéz piaci körülmények ellenére 1 százalékkal, 58 milliárd euróra bővült, az üzemi nyereség 63 százalékkal, 318 millió euróra visszaesett. A deficitet a szerkezetátalakítással kapcsolatos 850 millió eurónyi rendkívüli kiadás okozta. A tegnap közzétett üzleti jelentés adatai nagyjából megfelelnek a Reuters által megkérdezett elemzők várakozásainak.
A csoport árbevételének közel felét produkáló FIAT Auto a 2000. évi 44 milliós adózott profittal szemben tavaly 549 millió euró üzemi veszteséggel zárt. Az iparág leggyengébb európai láncszemének tekintett FIAT legfőbb piacain – Olaszországban, Lengyelországban és Dél-Amerikában – a kereslet nagymértékű gyengülésével volt kénytelen szembenézni, az eladási darabszám globálisan 11 százalékkal csökkent. Legnagyobb vetélytársaival szemben a FIAT az elmúlt években a korábbinál nagyobb versenyhátrányba került azáltal, hogy a szükséges kapacitásleépítésekbe késlekedve vágott bele, ami a haszonkulcs és a piaci részesedés csökkenését okozta; a vezetés mozgásterét ugyanakkor az alacsony szintű cashflow és a magas – év végén már közel 6 milliárd eurós – adósságállomány erősen behatárolja.
Paolo Cantarella vezérigazgató elismerte, hogy a csoport az idén is nehéz év elé néz, de az üzemi eredmény jelentős mértékű javítására és az adósságállomány 3 milliárd euróra csökkentésére tett ígéretet. Csoportszinten a FIAT a tervek szerint ebben az esztendőben már nyereségessé válik, míg az autóipari üzletág mérlege – a most piacra dobott Stilo modell sikerétől függően – várhatóan csak jövőre lesz pozitív.
A FIAT csoport szerkezetátalakítási programja keretében a hagyományos gépipari tevékenység rovására 2005-ig 35–40 százalékra kívánja növelni a kiadói tevékenységből, biztosítási és egyéb szolgáltatásokból származó árbevételének arányát, emellett az energiaiparban is komoly tervei vannak.
G. S.

Sebő Gábor
Sebő Gábor

Ez is érdekelhet