A német-amerikai DaimlerChrysler AG (DC) üzemi nyeresége tavaly 1,35 milliárd euróra csökkent az egy évvel korábbi 5,21 milliárdról. Ennek fő oka a DC által tegnap kiadott közlemény szerint az volt, hogy az amerikai részleg, a Chrysler Group az egy évvel korábbi 531 milliós üzemi nyereség után 2,183 milliárd eurós veszteséget halmozott fel a szerkezetátalakítással járó kiadások és az amerikai piac kedvezőtlen alakulása következtében. A DC az utolsó negyedévet az egy évvel korábbi 1,4 milliárd euró adózott nyereséggel szemben 39 millió eurós veszteséggel zárta. Az árbevétel 162,38 milliárdról 152,87 milliárd euróra csökkent, ezen belül a Chrysler árbevétele 7,2 százalékkal, 63,48 milliárd euróra esett vissza, a Mercedes-Benz ugyanakkor javította eredményét. A haszongépjármű-gyártó részleg üzletmenetét a globális gazdasági lassulás, valamint az amerikai Freightliner érdekeltség átalakításának rendkívüli kiadásai egyaránt negatívan érintette.
A cégvezetés az idei évre az árbevétel további mintegy 7 százalékos csökkenését valószínűsíti, miután az észak-amerikai piacon gyengülő keresletre számít, emellett a haszongépjárművek iránt kisebb lesz az érdeklődés. Jürgen Schrempp vezérigazgató a február 6-án kibocsátott profit warningot megerősítve bejelentette, hogy az üzemi nyereség ugyan több mint kétszerese lesz a tavalyinak, ám ez jóval elmarad az egy évvel korábban előirányzott 5,5-6,5 milliárdos célkitűzéstől. Az amerikai Chrysler mindazonáltal várakozásaik szerint idén már nyereséges lesz.
G. S.
