Az egyesült államokbeli AES Corp. közüzemi csoport - amely 32 országban van jelen, köztük Magyarországon - mérlege javítása céljából csökkenti állóeszköz-beruházásait és érdekeltségeket ad el, elsősorban Latin-Amerikában. A már folyamatban levő vagyonértékesítésből 1-1,5 milliárd dollár bevételre számítanak, az idei állóeszköz-beruházásokat pedig 490 millió dollárral, 710 millióra csökkentik. Kenneth Woodcock, a cég elnökhelyettese szerint ez elég lesz ahhoz, hogy ne kelljen a tőkepiachoz fordulniuk. Latin-Amerikában a politikai és gazdasági instabilitás miatt az AES árbevétele a tavalyi utolsó negyedévben 80 százalékkal zuhant, az adózás előtti nyereség fele azonban innen származik. Elsőként kolumbiai, argentínai, venezuelai és dominikai erőműveiket adják el. A csoport azt is bejelentette: három csúcsvezetője összesen 7,5 millió részvényt dob piacra, hogy személyi hiteleiket vissza tudják fizetni. A cég részvényeinek árfolyama a vele kapcsolatos aggodalmak miatt már a múlt pénteken 26 százalékot esett.
Az AES Magyarországon a Tisza II. erőmű mellett két széntüzelésű erőművet is üzemeltet (a tiszapalkonyait és a borsodit), s övé Lyukóbánya is, ahonnan az utóbbi időben főleg elbocsátásokról érkeztek hírek. Az MVM és az AES nemrég írt alá új, tizenöt évre szóló áramvásárlási megállapodást, aminek nyomán az AES elállt az 1996-os privatizációval kapcsolatos követeléseitől, amelyek már választott bíróság elé kerültek.
B. T. J.
