Miután a mezőgazdasági minisztérium is aláírta a szerződést, az Interagróé lett a román országos dohánytársaság (SNTR) 53 százalékos részvénycsomagja. A szerződés értelmében eltörlik a dohánytársaság adósságait - nyilatkozta Ilie Sirbu mezőgazdasági miniszter. Az adásvételi szerződés értelmében az Interagrónak a következő öt évben mintegy 40 millió dollárt kell befektetnie, ugyanakkor legkevesebb tíz évig meg kell tartania a cég profilját, továbbá minden kollektív munkaszerződést át kell vennie. Az új tulajdonos a szerződésben vállalta, hogy továbbra is gyárt majd alacsony árkategóriájú cigarettákat, illetve bárhogy alakul a tulajdonosi szerkezet, a szaktárcának mindig lesz legalább egy tagja az igazgatótanácsban. A mezőgazdasági minisztérium tavaly májusban írta alá az SNTR privatizációs szerződését. Az Interagro akkor tízmillió dolláros előleget fizetett a részvényekért. Konkurense, a görög Leaf Tobacco fellebbezett, a bukaresti ítélőtábla és a legfelsőbb bíróság jogosnak ítélte a görögök keresetét, ugyanakkor elhatározták, újra privatizálják a dohánytársaságot. A bírósági határozat alapján az Interagro visszaszolgáltatta a részvényeket a minisztériumnak. A nyertes cég követelte: öt napon belül adják vissza neki az előlegként befizetett 10 millió dollárt, ám tavaly decemberig csupán 40 milliárd lejt kapott vissza. Emiatt az Interagro a bírósághoz fordult a helyzet orvoslásáért. Az igazságügyi szerv kötelezte a minisztériumot, hogy az összeg kamatát is fizesse ki az Interagrónak. Mivel az így sem tett eleget a kötelezettségeinek, az Interagro lefoglaltathatta SNTR részvényeit.
(NAPI)
