A világ egyik vezető autóalkatrész-gyártója, a Magna International Inc. bejelentette, hogy a tulajdonában lévő Magna Steyr Group járműipari konszern előrehaladott tárgyalásokat folytat a DaimlerChrysler (DC) grazi gyárának, Eurostarnak a megvásárlásáról. Az MTI bécsi tudósítója úgy értesült, hogy a Magna Steyr leányvállalata, a Steyr Daimler Puch gépjármű-technikai vállalat októberben megbízást kapott a BMW-től az X3 típusú hobbiterepjáró kifejlesztésére és gyártására. Ehhez a cég 7 milliárd schillinges beruházást hajt végre, mivel a feladat teljesítéséhez nagyobb kapacitásra van szüksége. Az Eurostar közvetlenül a Magna Steyr üzeme mellett van, és az összevonástól jelentős megtakarításokat várnak.
A DaimlerChrysler döntése az Eurostar eladásáról összefügghet azzal, hogy a nyáron piacra került PT Cruiser modelljének értékesítési eredményei állítólag elmaradnak a várttól, ezért nem kizárt, hogy a továbbiakban csak Mexikóban gyártják majd. Az osztrák lapok szerint nyitott még a Voyager típus gyártása, és lehetséges, hogy a Chrysler megbízásából a továbbiakban azt is a Magna Steyr gyártja majd, az amerikaiak pedig egészen kivonulnak az osztrák piacról. A Magna jelenleg a DC megbízásából évi mintegy 80 ezer G, E és M osztályú Mercedest és Jeep Grand Cherokeekat gyárt. A DaimlerChrysler-gyár eredetileg 1990-ben, a mai Magna Steyr és a Chrysler vegyesvállalataként épült fel, később azonban a Chrysler átvette az üzem egészét. A Reuters jelentése szerint ezzel egy időre jegelték a Magna Steyr és a motorokat és sebességváltókat gyártó Tesma International Inc. tervezett fúzióját, amiről pedig most szavaztak volna a Tesma részvényesei. A Magna papírjainak árfolyama, amely az idén eddig 61 százalékkal ment fel, a hír nyomán újabb 2,5 százalékkal, 99,96 kanadai dollárra emelkedett.
B. T. J.
