A lengyel Elektrim SA távközlési és energetikai óriáscég tegnap bejelentette: várhatóan nem tudja kifizetni december 17-én lejáró kötvényeinek ellenértékét és ezek kamatait, és ez a Reuters szerint a társaság csődjét jelentené. A cég még 1999-ben bocsátott ki 440 millió euró értékben részvényre cserélhető kötvényeket, és most 438,9 millió eurónyi értékpapír tulajdonosai kívánnak élni az öt nap múlva esedékes fizetési opcióval. Ez azt jelenti, hogy az Elektrimnek a kamatokkal együtt 488 millió eurót kell kifizetnie.
A cég intenzív tárgyalásokat folytat egy áthidaló hitelről különböző pénzintézetekkel és stratégiai partnereivel, köztük legnagyobb befektetőjével, a francia Vivendi Universallal, ezek sikere azonban nem garantálható. A francia partner még 289 millió euróval tartozik az Elektrimnek, de valószínű, hogy ez nem érkezik meg hétfőig, mint ahogy a kábelgyár eladásából befolyó 100 millió euró sem. A társaságnak tehát időt kell nyernie, míg kintlevőségei befolynak, illetve sikerül értékesíteni újabb vagyonelemeket - mint közölték, távközlési érdekeltségei egy részéről lehet szó.
Az Elektrim hosszú lejáratú hiteleinek besorolását a múlt hét végén a Standard & Poor's B-re, a Moody's B3-ra rontotta - mindkettő már öt fokozattal van a befektetési szint alatt. A csőddel fenyegető bejelentés célja a Dow Jones által megkérdezett lemzők véleménye szerint mindazonáltal az, hogy nyomást gyakoroljon a kötvénytulajdonosokra. A cég valószínűleg azt kívánja ezzel elérni, hogy a héten összehívandó kötvénybirtokosi közgyűlésen a tulajdonosok belemenjenek papírjaik alacsonyabb áron való beváltásába. Az Elektrim részvényeinek árfolyama tegnap 35 százalékos eséssel hatéves mélypontra, 7,90 zlotyra süllyedt.
B. T. J.
