A japán Nintendo Co. Ltd. adózott nyeresége az üzleti év szeptember 30-án zárt első felében 34,35 milliárd jenre (280,2 millió dollárra) emelkedett, 14,4 százalékkal meghaladva az előirányzott - az egy évvel korábbival megegyező - 30 milliárd jent. A világ második legnagyobb videojáték-gyártója az eredmény javulását a beszerzési költségek csökkenésével és a dinamikusan bővülő kereslettel indokolta. Az árbevétel a beszámolási időszakban 191 milliárdról 225,7 milliárd jenre emelkedett.
A technológiai iparágakat sújtó globális recesszió használt a Nintendo üzletmene-tének, ugyanis a termékeibe beépített félvezetők és folyadékkristályos kijelzők (LCD) ára az elmúlt időszakban meredeken csökkent. A jen dollárral szembeni leértékelődése szintén kedvezett a termékeinek 72 százalékát külföldön értékesítő cégnek. Legújabb modelljét, a hazájában már nagy keresletnek örvendő GameCube játékot vasárnap mutatták be az Egyesült Államokban, ez komoly kihívást jelent a piacvezető Sony PlayStation2 és a játékpiacon most megjelenő Microsoft Xbox számára.
A Nintendo a folyó üzleti évre vonatkozóan megerősítette korábbi, 80 milliárd jen adózott profitot és 580 milliárd jen árbevételt előirányzó célkitűzéseit, hozzátéve, hogy a GameCube és a Game Boy Advance játékokhoz kapcsolódó szoftverek további fejlesztései e terveken túlmenő hasznot is eredményezhetnek.
A cég az év első felében összesen 10,76 millió kézi játékkonzolt, valamint 800 ezer Nintendo 64 és GameCube típusú játékot értékesített; a teljes üzleti évre ezekből 23,5 millió, illetve 4,5 millió darab eladását irányozta elő. A fentiekhez illeszkedő szoftvercsomagokból 38,15 milliót, illetve 5,13 milliót adott el, ami az üzleti évet záró március végére a tervek szerint 77,5 millióra, illetve 22,5 millióra emelkedik.
G. S.
