BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sztrájk a Sidexnél (FIGYELEM, KIMARADT!!!)

A galaci Sidex acélipari kombinát szakszervezetének mintegyhatvan vezetőségi tagja tegnap felvonult az irodáknak otthont adó épület előtt, hogy megakadáolyozza vállalat vezérigazgatójának belépését a kombinátba. Akciójuk sikertelennek bizonyult, Dan Souman ugyanis már a munkaidő kezdete előtt megérkezett irodájába. Mintegy kárpótlásknt, a tiltakozók a munkaidő végéig megakadályozták a kombinát megvásárlására jelentkező egyetlen ajánlattveő képviselőit, hogy belépjenek az irodaépületben.

2001. szeptember 26. szerda, 15:20

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Sidex-alkalmazottak már a múlt héten bejelentették, ha a privatizációs tárca nem tárgyalja újra a magánosítási szerződést az LMN Holdinghoz tartozó indiai-brit Ispattal. A tiltakozók szerint a privatizációs tárca megszegte a szakszervezettel kötött egyezség több kitételét. Tételesen a magánosítási szerződés két előírását kifogásolják. Az egyik lehetővé teszi a kombinát jövendő többségi tulajdonosa számára, hgoy elbocsátásokat hajtson végre a szerződésben szereplő öt évben, azzal a feltétellel, hogy befizet az államkasszába tíz-tíz millió lejt minden elbocsátott munkásért a szerződés végrehajtásáig hátra maradt évre. A másik kifogásolt tétel szerint az Ispat a már említett öt év letelte előtt átengedhet bizonyos tevékenységeket (pl. szállítás, anyagbeszerzés stb.), ha ez a vállalat érdekeit szolgálja.
A vezérigazgatóval folytatott tegnapi megbeszéléseken az érdekvédelmi szervezet vezetői elfogadták, hogy Bukarestbe utazzanak megtárgyalni a vitatott előírásokat a privatizációs tárca vezetőjével, Ovidiu Musetescuval. A találkozót ma délelőttre tűzték ki. A Sidex-szakszervezet vezetője, Maricel Oancea azonban leszögezte, a szövetség ragaszkodik ahhoz, hogy a kifogásolt előírásokat töröljék a privatizációs szerződésből.
Amint az a szakszervezeti vezetőhöz intézett leveléből kiderül, a privatizációs minizster hajlik erre. Ovidiu Musetescu meglehetős iróniával jegyezte meg, hogy amennyiben az érdekvédelem ragaszkodik ahhoz, hogy egy, a befektetőt sújtó előírást töröljenek a szerződésből, tárcája újratárgyalhatja a dokumentumot.
A LNM Holding elnöke, Lakshami Niwas Mittal és Ovidiu Musetescu privatizációs miniszter július 25-én írták alá a Sidex magánosításáról szóló szerződést. A tranzakció – amelynek értéke 500 millió dollár körüli, beleértve a részvények árát és a befektetéseket is – határideje október 31-én jár le; addig a bukaresti kormánynak egy sor, a szerződésben foglalt kötelezettséget kell teljesítenie.

EBRD-kölcsön az Ispatnak
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) 100 millió dolláros úgynevezett revolving hitel folyósítását tervezi az LNM Holding számára, ha a galati-i Sidex magánosítását célzó tárgyalások sikerrel zárulnak a csoporthoz tartozó Ispat és a román kormány között. A pénzintézet vezetése október 23-án dönt a kölcsön odaítéléséről. A hitel a vállalat likviditását és a termeléshez szükséges forrásokat hivatott biztosítani a privatizációt követő átszervezési időszakban. A szerződés egy évre szólna. A revolving hitelek szabályai szerint az EBRD folyamatosan feltöltené az LNM „hitelszámláját". A maximálisan lehívható összeg eléri a 480 millió dollárt. A kölcsönt az Ispat a bevételek függvényében fizetné vissza.

Kummer Krisztián
Kummer Krisztián

Ez is érdekelhet