A cseh kormány hétfőn semmisnek nyilvánította a Jan Becher Karlovarska AS italgyár korábbi privatizációs tervét, amely magánosítására vonatkozik, közölve, hogy nem adja el a francia Pernod Ricard S.A. tulajdonában levő SALB s.r.o. holdingcégnek a vállalat 59 százalékát. A Pernod Ricard még 1997-ben 30 százalékos részesedést szerzett a szeszgyárban, azzal a lehetőséggel, hogy további 59 százalékot vásárolhat meg bizonyos feltételek teljesülése esetén. A kormány utasította a pénzügy- és az agrárminisztériumot, hogy október végére készítsen új tervet a Jan Becher részedés eladására. A Becher állítja elő a cseh "nemzeti kincsnek" tekintet likőrt, a Becherovkát, és privatizálása heves vitákat váltott ki az országban. Jiri Rusnok pénzügyminiszter szerint a megállapodás azért borult fel, mert a Pernod Ricard teljesíthetetlen feltételhez kötötte az újabb pakett megvásárlását, amiért a csehek 1,3 milliárd koronát kértek. Ezért a Dow Jones jelentése szerint most megfosztják az első, 30 százalékos részvénycsomag megvásárlásakor kapott, további 21 százaléknak megfelelő szavazati jogtól is, vagyis a franciák elvesztik a vállalat irányításának jogát.
(NAPI)
