BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Brüsszel engedélyezte a Montedison-akvizíciót

A brüsszeli bizottság jóváhagyta, hogy a FIAT csoport által vezetett Italenergia konzorcium felvásárolja az olasz Montedison energetikai és élelmiszer-ipari csoportot.

2001. szeptember 2. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A brüsszeli bizottság közölte, hogy nem támaszt akadályt az Italenergia konzorcium Montedison-akvizíciójával szemben. Mario Monti, a bizottság piaci versenyfelügyeleti ügyekben illetékes tagja ugyanakkor kijelentette: amennyiben a francia állam tulajdonában lévő EdF a jövőben közvetlen szerepet kívánna játszani a Montedison irányításában, a bizottság újból meg fogja vizsgálni az ügyet. A brüsszeli bizottság már korábban jelezte, hogy az EU-n belüli energetikai liberalizáció keretében kitüntetett figyelemmel kíséri az EdF külföldi terjeszkedését, mivel a késlekedő piaci nyitás miatt az EdF a francia piacon még ma is kvázi monopolhelyzetet élvez.
Emlékezetes, hogy az EdF eredetileg 20 százalékos részesedést akart szerezni az Italenergiában, ám a heves politikai reakciók nyomán az olasz parlament májusban törvényi úton 2 százalékban korlátozta a külföldi állami vállalatok által olaszországi cégekben megszerezhető szavazati jogot. A brüsszeli bizottság most közölte: várhatóan még az idén döntés születik arról, hogy a fenti törvény összhangban van-e az unión belüli tőkeáramlás szabadságára vonatkozó elvekkel. Amennyiben úgy ítélik meg, hogy az olasz jogszabály ellentétes az uniós joganyaggal, az valószínűleg az Italenergia tulajdonosi szerkezetében is változásokat von majd maga után.
Az Italenergia a múlt héten nyilvánosságra hozta, hogy a sikeres tőzsdei ajánlattételt követően jelenleg már a Montedison részvényeinek 97 százalékát birtokolja. A FIAT és az EdF nem titkolják, hogy tevékenységüket elsősorban a Montedison energetikai üzletágára, az Edison villamosenergia-ipari és földgázipari üzletágának fejlesztésére kívánják koncentrálni, a csoport többi - cukoripari, növényolaj-ipari, vegyipari és gyógyszeripari - üzletágát a tervek szerint eladják.
G. S.

Sebő Gábor
Sebő Gábor

Ez is érdekelhet