A Telenor ASA meglepetésre 1,59 milliárd korona (179 millió dollár), részvényenként 0,86 korona veszteséggel zárta a második negyedévet, szemben az egy évvel korábbi 277 millió korona (1 dollár = 8,8425 korona), részvényenként 0,25 korona nyereséggel. Az üzemi nyereség a tavalyival csaknem megegyezően 2,2 milliárd korona volt. A 78 százalékban norvég állami tulajdonban levő, de privatizáció alatt álló cég adózás előtti nyeresége 749 millióról 1,43 milliárd koronára (161 millió dollár) emelkedett, árbevétele a 9,14 milliárd koronáról 10,1 milliárdra nőtt - jelentette a Bloomberg.
A cég eredményét jelentős mértékben rontotta a tavaly megvett távközlési érdekeltségek leértékelődése, amit a távközlési részvények árfolyamának zuhanása idézett elő. A Telenor tavaly 14,7 milliárd koronát fizetett a dán Sonofon 54 százalékos pakettjéért - a fennmaradó hányadot az egyesült államokbeli BellSouth szerezte meg -, ennek értékéből azonban 7,5 milliárd koronát volt kénytelen leírni. Emellett a svéd Telenordia miatt 665 milliót, a Scandinavia Online után 229 milliót és internetes leányvállalata után 544 milliót kellett leírnia. A Telenor ennek ellenére folytatni kívánja az akvizíciós politikát, elsősorban a feltörekvő piacokon, tekintve, hogy a skandináv mobilpiac telítettsége már megközelíti a 80 százalékot. Emellett új piacokat kíván meghódítani, egyebek között a szélessávú szolgáltatások és az internet területén, lemondott viszont korábbi tervéről egy összeurópai internetes szolgáltatás létrehozásáról.
B. T. J.
