BUX 138946.79 -0,39 %
OTP 44910 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A legtöbb mobil-előfizető kínai

Kína az Egyesült Államokat megelőzve a múlt hónapban a mobil-távközlési előfizetők számát tekintve a világ vezető piacává vált. Az egy előfizetőre jutó forgalom ugyan jóval alacsonyabb, mint például Európában, ám a jövedelmekhez képest e szolgáltatás lényegesen nagyobb súlyt képvisel.

2001. augusztus 20. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A világ legtöbb mobiltelefon-előfizetője immár nem az Egyesült Államokban, hanem Kínában található. A pekingi információipari minisztérium bejelentette, hogy a mobilkészülékkel rendelkezők száma júliusban 3,8 millió fővel, 120,6 millióra emelkedett, míg az USA-ban ennél félmillióval kevesebb, 120,1 millió előfizetőt tartottak nyilván.
A közel 1,3 milliárdos kínai népesség igen fogékony a modern távközlési szolgáltatások által nyújtott előnyökre és sokuk számára vezetékes telefon híján ez az egyedüli módja a kapcsolattartásnak. A vezetékes távközlési előfizetők száma júliusban közel 2,4 millió fővel, 166,8 millióra gyarapodott. A bejegyzett internethasználók száma egyedül júliusban 487 ezerrel, 12,96 millióra emelkedett. A mobilnak tágak a lehetőségei: jelenleg még csak minden tizedik kínai mobilozik, míg az USA-ban 40 százalékos, Európában pedig már átlagosan 50 százalékos a piac telítettsége. A kormány számításai szerint az előfizetők száma Kínában ez év végére további 80 millióval gyarapodhat, a 20 százalékos telítettségi küszöböt előreláthatóan 2005 végén lépik át.
A kínai mobilpiac növekedése igen kedvező az ágazat más piacokon lanyhuló kereslettől szenvedő legnagyobb cégei, a Nokia, a Motorola és az Ericsson számára: hármójuk tavaly összesen 52 millió mobiltelefont gyártott Kínában. Az ázsiai országban vezető, a piac közel egyharmadát magáénak tudó Motorola helyi vezetője úgy nyilatkozott, hogy sehol a világon nem tudnak olyan jövedelmezően termelni, mint Kínában. A német Siemens AG bejelentette, hogy versenytárgyalás keretében 196 millió dolláros szerződéshez jutott a kínai mobilhálózat fejlesztésére. A sanghaji mobilkészülék-gyártó üzem kapacitását 60 millió dolláros befektetéssel 4 százalékkal növelik, így ott jövőre évente már 14 millió készüléket fognak összeszerelni.
A kínai mobiltávközlési szolgáltató cégek egyelőre inkább az előfizetői állomány, semmint a forgalom tekintetében kiemelkedőek: a piacvezető China Mobile Ltd. előfizetőinek száma ugyan hamarosan meghaladja a Vodafone Plc előfizetőiét, ám az egy ügyfélre jutó átlagos havi forgalom (164 jüan, azaz 19,80 dollár) alig 60 százaléka a Vodafone-előfizetők júniusi 37 eurós (33,20 dolláros) átlagos forgalmának. A távközlési szolgáltatásokra fordított kiadások az európai átlagjövedelem huszadrészét kitevő kínai jövedelmekhez képest ugyanakkor kiugróan magasnak mondhatók.
G. S.

Sebő Gábor
Sebő Gábor

Ez is érdekelhet