A japán Matsushita Electric Industrial Co. vezetői bejelentették, hogy a szerkezetátalakítás keretében felgyorsítják a létszámleépítési program végrehajtását. A többek között a Panasonic és a National márkák gyártójaként ismert, a fogyasztói elektronikai cikkek piacát vezető cég a Nihon Kejzai Simbun értesülése szerint eddigi története első veszteséges negyedévét tudhatja maga mögött.
A Matsushita eredményei az elmúlt évtizedben fokozatosan gyengültek, amiért az elemzők elsősorban a túlzott méretűre duzzasztott alkalmazotti létszámot, a innovatív termékek hiányát és a konzervatív vállalatvezetési kultúrát tartják felelősnek. A személyzeti kérdésekben illetékes elnökhelyettes a napokban a Nikkei Businessnek adott nyilatkozatában már jelezte, hogy a cég hat fő üzletágában alkalmazott 80 ezer főből 4-5 ezer dolgozó elbocsátása várható. A most nyilvánosságra került hírek szerint korkedvezményes önkéntes nyugdíjba vonulási lehetőséget ajánlanak fel minden Matsushita-alkalmazottnak, aki betöltötte az 58. évét vagy legalább 10 évet dolgozott a cégnél - írta a Reuters.
A lap vállalati forrásokra hivatkozva közölte, hogy a Matsushita a június végével befejeződött első üzleti negyedévet 20 milliárd jen (160 millió dollár) konszolidált üzemi veszteséggel zárta. A cég a 2002. március végéig tartó üzleti évre 160 milliárd jen üzemi nyereséget irányzott elő, ami 60 százalékkal kevesebb, mint az 1992. évi 389 milliárdos rekord volt; árbevétele viszont az akkori 7500 milliárd jenhez képest várhatóan alig változik.
Nakamura Kunio elnök, aki a társaság irányítását az alapító Matsushita Konoszukétől tavaly vette át, többek között az átlagosnál jövedelmezőbb chip- és alkatrészgyártásra való koncentrálással próbálja hatékonyabbá tenni a cég tevékenységét.
(NAPI)
