A DaimlerChrysler AG (DC) üzemi nyeresége a második negyedévben a tavalyi 2,63 milliárdról 725 millió euróra csökkent, az elemzők azonban ennél jóval rosszabb eredményre számítottak. A termelési volumen tekintetében a világ harmadik, a piaci értéket tekintve pedig második legnagyobb autóipari csoportja az első negyedévet még 610 milliós üzemi veszteséggel zárta. Az eredmény javulása főként annak köszönhető, hogy a cég amerikai érdekeltsége, a Chrysler az előző negyedévi 1,4 milliárd euróról 148 millió euróra csökkentette üzemi veszteségét, a német Mercedes-Benz személyautó-gyártó üzletág eredménye pedig tovább javult: az üzemi nyereség 10 százalékkal, 830 millió euróra emelkedett. A csoporthoz tartozó Mitsubishi Motors Corp. üzemi vesztesége az előző negyedévi 300 millióról közel 100 millió euróra apadt. A csoport adózott eredménye éves összevetésben 1,7 milliárd euróról 535 millióra, árbevétele pedig közel 5 százalékkal, 41,45 milliárd euróra süllyedt. Dieter Zetsche, a Chrysler elnöke kijelentette, hogy a csoport amerikai vállalatánál jól halad az átalakítási program, amelynek keretében idén az anyagköltségeket 1 milliárd euróval, a termelési költségeket 500 millióval, az általános költségszintet pedig 700 millió euróval faragják le. A DC részvényei tavaly december óta közel 30 százalékkal erősödtek, szemben az iparág 13 százalékos átlagával. Bár a második negyedévi eredmények felülmúlták az elemzői várakozásokat, a harmadik negyedév mind a Chrysler, mint a haszongépjármű üzletág esetében kritikus lehet, így kérdés, hogy sikerül-e elérni az év egészére célul kitűzött 1,2-1,7 milliárd euró üzemi nyereséget.
G. S.
