A svéd Telefon LM AB Ericsson tegnap bejelentette, hogy a második negyedévet - a rendkívüli tételek figyelembevétele nélkül - 5,3 milliárd korona (497,7 millió dollár) veszteséggel zárta. A mobil távközlési rendszerek vezető, illetve a maroktelefonok negyedik legnagyobb gyártója egyúttal felhívta a figyelmet arra, hogy a bizonytalan piaci helyzet miatt sem a harmadik negyedévre, sem a teljes idei évre nem tud előrejelzést közreadni - írta a Reuters. A márciusban bejelentett szerkezetátalakítási program rendkívüli, 15 milliárd koronás kiadásai nélkül számított eredmény kedvezőbb, mint az elemzők által előzőleg valószínűsített 5,5 milliárdos veszteség, de az előző negyedévi 4,9 milliárd koronás veszteséghez képest az üzletmenet további romlását tükrözi, nem szólva az egy évvel korábbi időszak 6,7 milliárd koronás adózás előtti nyereségéhez viszonyított visszaesésről.
Az Ericsson árbevétele éves összevetésben közel 3,0 százalékkal, 62,8 milliárd koronára apadt, adózott eredménye pedig 10,2 milliárdnyi nettó profitból 14,2 milliárdos veszteségbe fordult (beszámítva a rendkívüli tételeket). A cég árbevételének 80 százalékát adó távközlési rendszergyártó üzletág árbevétele 9,0 százalékkal emelkedett, ám a haszonkulcs a vártnál erőteljesebben, mindössze 1,0 százalékra olvadt. A kézi készülékeket gyártó üzletág üzemi vesztesége a tavalyi második negyedévi 2,1 milliárd koronáról 4,6 milliárdra nőtt. A cég teljes rendelésállománya 64,7 milliárd koronáról 61,2 milliárdra olvadt.
Kurt Hellström vezérigazgató közölte, hogy az üzemi nyereséghányad a harmadik negyedévben a nehéz piaci körülmények ellenére várhatóan nőni fog. A jövőre 20 milliárdos megtakarítást előirányzó átalakítási program a tervezett ütemben halad, az idei költségszint ennek hatására már 5,5 milliárd koronával csökkenhet. A Sony Corp.-nel közösen létrehozni tervezett mobilkészülékgyár október 1-jén indítja a termelést, ami a két cég reményei szerint a kezdetektől jövedelmező lesz - jegyezte meg a Dow Jones.
G. S.
