Az Electrolux AB, a világ legnagyobb háztartásigép-gyártója a második negyedévet éves összevetésben 23 százalékkal csökkenő, 1,16 milliárd koronás (109 millió dolláros) adózott nyereséggel zárta. A svéd cég részvényei a hír nyomán a stockholmi tőzsdén 10 koronával, 139 koronára gyengültek. Az adózatlan eredmény az egy évvel korábbi 2,29 milliárdról 1,75 milliárd koronára csökkent. A tegnap közzétett üzleti jelentés a jövedelmezőség gyengülését a piaci - főként észak-amerikai - kereslet visszaesésével és az új típusú hűtőgépek nagyobb költségigényével indokolta. A háztartási gépek eladásából származó bevétel a második negyedévben 9,5 százalékkal, 37,46 milliárd koronára emelkedett; a cég az USA-ban 3,6 százalékos forgalomcsökkenést, míg Európában 11 százalékos növekedést könyvelt el. Michael Treschow vezérigazgató kijelentette: a második félévben az Electrolux árbevételéből 40 százalékos arányt kitevő amerikai piac további szűkülésére számít, emellett az európai kereslet további lanyhulása sem zárható ki.
(NAPI)
