A Volkswagen AG három év óta először három hétre leállítja a termelést legnagyobb németországi üzemében, Wolfsburgban. Az augusztusi szünet a vállalat szóvivője szerint nem érinti az idei termelési programot, további részleteket azonban nem közölt. A cég többi németországi gyára, mint mondta, folyamatosan dolgozik tovább. Elemzők a németországi kereslet csökkenésével magyarázzák a termelés leállítását és attól tartanak, hogy ez kedvezőtlenül befolyásolja majd a cég idei nyereségének alakulását. A Reuters által idézett szakértők szerint a VW a tavalyi harmadik negyedév óta több autót gyártott, mint amennyit értékesített. Becsléseik szerint a nyári szünet következtében mintegy 30 ezerrel kevesebb autó kerül a piacra. A német autógyártók szövetsége, a VDA 3,33 millióra módosította korábbi, 3,5 milliós idei németországi autóértékesítési prognózisát.
Ugyancsak a gyengülő kereslet, valamint az infláció és a helyi energiaválság miatt tíz napra bezár a Volkswagen legnagyobb brazíliai gyára is, ami 9 ezer darabos termeléscsökkenést jelent. Ezzel a VW utolsóként csatlakozott az ideiglenes gyártásleállásokat elrendelő nagy brazíliai autógyárakhoz. A VW-csoport tavaly több mint 5 millió járművet állított elő, ezen belül VW márkajellel közel 2 millió személygépkocsit. A Business Week című hetilap emlékeztetett arra, hogy a csoport árbevétele tavaly elérte a 76 milliárd dollárt, nyereségét pedig az előző évinek több mint kétszeresére, 1,8 milliárd dollárra növelte. Ez évre az eredmény további javítását tűzték ki célul, és eddig a helyzet kedvezőtlenebbre fordulása ellenére sem változtattak ezen.
B. T. J.
