Brüsszeli tudósítónktól:
Közel húszmillió euró pénzbírsággal sújtotta az EU brüsszeli bizottsága a francia Michelint. Az autógumigyárat azzal vádolják, hogy Franciaországban visszaélt uralkodó piaci helyzetével.
A Michelin Franciaországban a kilencvenes években közel egy évtizeden keresztül rendszeresen megsértette a tisztességes verseny szabályait. Jutalékpolitikájával magához láncolta a tehergépkocsik pótkerekét árusító cégeket, így a konkurencia egyszerűen nem rúghatott labdába.
Az EU brüsszeli bizottsága 1996-ban indította el saját kezdeményezésre vizsgálatát. A bizottság munkatársai kiszálltak franciaországi Michelin-telepekre és bizonyítékokat találtak arra, hogy a vállalat valóban visszaél domináns helyzetével, mind a felújított (újrafutózott), mind az újonnan gyártott pótkerekek forgalmazásában. A kereskedőket kedvezményrendszerrel jutalmazta (rendelt mennyiség utáni árengedmény, forgalmi jutalék, stb). A cég 1998-ban magától függesztette fel a versenytársakat mesterségesen távol tartó rendszert. Az Európai Közösségek szerződésének 82-es cikkelye megtiltja a domináns pozícióval való visszaélést, legalábbis az EU-tagállamok területén. Mivel a Michelin egymaga a francia piac több mint felét uralja, Brüsszel igazoltnak látta fellépését, annál is inkább, mert a céget már 1981-ben Hollandiában is érte hasonló vád.
A bírság meghatározásakor ez a tény is sokat nyomott a latban, továbbá figyelembe vették a versenytörvény megsértésének súlyosságát és azt is, hogy a vállalat viszonylag hosszan űzte ezt a gyakorlatot. Enyhítő körülménynek tekintették, hogy a Michelin nem tagadta meg az együttműködést a bizottsággal. A cégnek két hónapon belül meg kell fizetnie a bírságot vagy letétbe kell helyeznie, amennyiben fellebbezéssel él.
Gordon Tamás
