Az Aurul aranybányát akar nyitni Misztótfalu határában. Ben Munteanu, a vállalat termelési igazgatója a Krónika című romániai napilapnak kifejtette: egyelőre csak elképzelésekről van szó, jelenleg a megvalósításhoz szükséges dokumentáción dolgoznak, és korai lenne arról beszélni, hogy a bányát pontosan mikor fogják megnyitni. A tervek alapjául szolgáló geológiai feltárásokat nem az Aurul végezte, az aranytartalmú ércet viszont minden bizonnyal a cég már meglévő nagybányai üzemében fogják feldolgozni, ugyanott, ahol jelenleg a meddőhányókból származó anyagból a nemesfémeket kivonják. „Erre a célra jelen pillanatban nem létezik alkalmasabb technológia” - állította Munteanu.
Anton Ardelean, a Nagybányával és a ciánszennyezésért felelős zazar-nagybozintai zagytárolóval szomszédos Misztótfalu polgármestere szerint a bányáról egyelőre csak elvi tárgyalásokat folytattak az Aurul képviselőivel.
A cég kedvező döntés esetén infrastrukturális beruházásokat és elsősorban miszbányai és láposbányai munkaerő alkalmazását ígérte. A kérdésben egyébként a helyi önkormányzatnak kell döntenie. A külszíni fejtés megnyitásához a megyei környezetvédelmi felügyelőség jóváhagyására is szükség lesz. Lenuta Trif ideiglenes főfelügyelő szerint az Aurul még nem kereste meg őket.
A magyar államot képviselő ügyvédi iroda áprilisban keresetet nyújtott be a Fővárosi Bíróságra, amelyben 28,596 milliárd forint kártérítést követel a tavaly februári ciánszennyezést okozó Aurultól (NAPI Gazdaság, 2001. április 28., 3. oldal). A felperes ideiglenes intézkedésként az Aurul jelenlegi, biztonsági garanciák nélküli nagybányai termelésének megtiltását is kéri.
(NAPI)
