Tíz százalékkal csökkent a svéd Electrolux AB profitja az idei első negyedévben. Ezt a világ legnagyobb háztartásigép-gyártója egyértelműen annak tulajdonítja, hogy az Egyesült Államokban a gazdasági lassulás miatt visszaesett a hűtőgépek, a fagyasztók és a robotgépek forgalma. A nettó nyereség 1,07 milliárd svéd korona (104 millió dollár) lett az egy évvel korábbi 1,19 milliárd korona után, az egy részvényre jutó nyereség 3,25 koronáról 3,1 koronára apadt. Az eredmény megegyezik a Reuters által megkérdezett elemzők várakozásaival. A csoport teljes árbevétele 7,8 százalékkal, 33,67 milliárd koronára nőtt, az eladásai 40 százalékát felvevő USA-ban viszont 7-8 százalékkal csökkent az értékesítés.
A Magyarországon az Electrolux Lehel Hűtőgépgyár Kft. tulajdonosaként jelen levő Electrolux februárban közölte, hogy költségmegtakarítási programja keretében kétezer fővel csökkenteni kívánja dolgozói 85 500-as összlétszámát, s ebből nyolcszáz főt az első negyedévben már el is küldtek. A negyedéves eredmények ismertetésekor az Electrolux vezérigazgatója, Michael Treschow bejelentette: az éves előrejelzésen nem változtatnak, az üzemi nyereség az idén növekedni fog.
A svéd vállalat fő riválisai ugyancsak gyér eredményeket értek el az első negyedévben: a nagy amerikai versenytárs, a Maytag Corp. 55 százalékos, a Whirlpool Corp. 63 százalékos profitcsökkenésről számolt be a múlt héten.
(NAPI)
