A Yahoo! idén már másodszor csökkentette a forgalomra és nyereségre vonatkozó előrejelzését, amit azzal indokolt, hogy a januári profit warning óta gyors ütemben romlottak az üzleti feltételek és visszaestek a reklámbevételek, így az első negyedévben az árbevétel a korábban prognosztizált 232 millió helyett csak 170-180 millió dollár lesz, és nulla nyereség várható a Wall Street-i konszenzus által jelzett részvényenkénti 5 centtel szemben. Az év további részét illetően a cég nem tud prognózist adni, mert az eredmény az egyesült államokbeli konjunktúra alakulásától függ. A Yahoo! részvényeinek árfolyama a szerdai New York-i tőzsdezárást követő bejelentés után a tegnap délelőtti európai kereskedésben 20 százalékkal, 17,9 dollárra zuhant.
A Bloomberg által idézett elemzők szerint kevés csodálkoznivaló van az újabb profit warningon, mivel a cég árbevételének 80 százaléka a hirdetésekből származik, ezek pedig már a múlt évben vészesen csökkenni kezdtek az internetes vállalkozások értékének megtizedelődésével és amiatt, hogy a szektoron kívüli cégek az amerikai gazdaság lassulásával lefaragták hirdetési kiadásaikat. A befektetők bírálják a Yahoo! vezetését, de különösen a vezérigazgatói posztról most lemondó, de az elnöki széket megtartó Tim Koogle-t, amiért túl későn ismerte fel a hirdetésre épülő üzleti modell csődjét, és elkésett a januárban bejelentett stratégiai váltással, amelynek értelmében beindítják az előfizetésen alapuló szolgáltatásokat. A Yahoo! a Dow Jones tudósítása szerint bejelentette, hogy részvény-visszavásárlási programot indít, amelynek keretében a következő két évben tőzsdén és tőzsdén kívül 500 millió dollárért vesz saját papírokat.
B. P. A.
