Részvényenként 11,50-13,50 közötti áron viszi tőzsdére a France Télécom az Orange 15 százalékát, 55,2-64,8 milliárd euró közti összegre értékelve ezzel a Deutsche Telekommal holtversenyben Európa második legnagyobb mobilszolgáltatójának számító vállalatot. A jegyzési időszak ma kezdődik, a kisbefektetők február 8-áig, az intézményiek február 9-éig tehetik meg ajánlataikat. Az érdeklődéstől függően 13-15 százaléknyi Orange-papírral való kereskedés február 12-én kezdődik Párizsban és Londonban.
Az FT öt hónapja vette meg a Vodafone Group Plc-től a brit Orange Plc-t 38 milliárd euróért (a Vodafone-nak a Mannesmann AG felvásárlása miatt kellett eladnia az addig a német csoport kezében lévő belföldi konkurensét). Az új szerzeményt az állami irányítás alatt álló francia távközlési csoport összevonta egyéb mobilrészlegeivel és az így létrejött, 20 országban jelen lévő cég fut tovább Orange név alatt. A tőzsdére vitelből remélt összeget az FT mindenekelőtt arra akarja fordítani, hogy visszavásárolhassa a Vodafone-tól azt a 10 százaléknyi papírját, amelyre a brit cég az Orange vételárának részeként tett szert. Korábban a franciák a most közöltnél 60 százalékkal többet reméltek a mobilszolgáltató papírjaiért, ám időközben összeomlott a távközlési részvények piaca. A kibocsátást irányító befektetési bankok így is mintegy 20 százalékkal drágább Orange-papírokat vártak; a Bloomberg által megkérdezett elemzők egy része úgy véli, az FT biztosra kívánt menni az alacsonyra szabott árral, mások szerint viszont még így is túl sokat akar.
Az FT részvényre váltható kötvényeket is ki akar bocsátani, további mintegy 5 százalékos pakett erejéig; ezek árát még nem állapították meg, de körülbelül 20 százalékkal magasabb lesz a részvényekénél - közölte Hans Snook, az Orange vezérigazgatója, aki a tőzsdére vitel levezénylése után csak tanácsadóként marad a vállalatnál. Az anyavállalatnak azért is szüksége van a bevételre, hogy részt vehessen a jövő héten meghirdetendő franciaországi UMTS-tenderen. Párizs szépségverseny keretében ítéli oda a harmadik generációs mobilszolgáltatásra szóló négy koncessziót, melyekért egyenként 4,6 milliárd dollárt kér.
Sz. M.
