Bajnai Gordon miniszterelnök az Európa Parlamenti választások előestéjén értékelte kormánya első ötven napját, egyúttal elmondta: bármi is legyen a kimenetele a hétvégére meghirdetett voksolásnak, ameddig kormányának parlamenti támogatása akad, ő teszi a dolgát. A miniszterelnök szerint a kormány a legnehezebb döntéseken már túl van, a további takarékossági lépésekkel a lakosságot már nem sújtják.
A kormányfő az MR1-Kossuth Rádió reggeli műsorában sikeresnek ítélte a kabinet eddigi munkáját, úgy vélte, rövid idő alatt sikerült a gazdaság helyzetét stabilizálni. Bajnai szerint kormánya teljesítette a vállalásait; a kormányzati előrejelzéseket ismertetve a korábban nyilvánosságra hozott számokon túl (3,9 százalékos idei hiánycél, jövőre 4 százalék körüli infláció, 13 százalék körüli - átlagkeresetre vetítve évi 188 ezer forintos - bérnövekedés) újdonságokkal nem szolgált.
A magyar gazdaság helyzetéről Bajnai Gordon azt mondta, az elmúlt másfél hónapban sikerült visszafordulnunk arról a lejtőről, amelynek a végén szakadék van, és ezt már az IMF és az Európai Unió is elismeri. A stabilizációs lépések nyomán Magyarország jövőre a legjobban teljesítő egyharmadban lehet, ez pedig olyan stabil alap, amelyre már egy növekvő gazdaság épülhet. Bajnai a Fidesz korábbi mantráját magáévá téve hangsúlyozta: a kormány a munka becsületének helyreállításáért küzd, azoknak akar segíteni, akik hajlandók többet dolgozni, hiszen rájuk építhető a növekedés.
Cáfolta, hogy a vagyonadó jelenlegi formájában a Bajnai-csomag felpuhulását jelentené. Azt mondta, a mostani tervezet a Reformszövetség javaslatához hasonlít. Volt ugyan szélesebb is a kör, de azért választották ezt a megoldást, mert a lakások nagy része devizahitellel terhelt, így nem lett volna reális mindenkire ilyen súlyt rakni. Az adóteher így most száz családból ötöt érint, ennyitől kérnek szolidaritást, áldozatvállalást, de Bajnai szerint így is forradalmi lépés a magyar adórendszerben. Arra a felvetésre, hogy az SZDSZ az önkormányzatoknál hagyná a vagyonadóból várt 40-50 milliárd forintot, a kormányfő azt mondta: a lényeg az, hogy ez a pénz szja-csökkentésre menjen, ha ez megvan, a technikai kérdések másodlagosak.
A kormányfő nem tervezi újabb takarékossági intézkedések bejelentését az MSZP szombatra, tehát az európai parlamenti választásokat megelőző kampánycsend idejére időzített választmányi ülésén. Bajnai Gordon azt mondta, szeretne beszámolni az elmúlt ötven nap eredményeiről, és a közeljövő, tehát a nyár és az ősz legfontosabb feladatairól tájékoztatja a választmányt.
