BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Fidesz: Magyarország 2007 óta recesszióban van

Két ellenzéki frakcióvezető, Navracsics Tibor és Hargitai Miklós is arra használta fel idejét, hogy meggyőze Gyurcsány Ferencet, ideje már lemondania.

2009. január 29. csütörtök, 13:13

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Kár, hogy a meghívott vendégeket biodíszletként használja. Mindenki azt várta, hogy megtudjuk, mit tervez a kormány, de ezt nem sikerült megtudnunk - kezdte Navracsics. Gazdasági hanyatlás és növekedő államadósság, ez az ön munkájának eredménye. Nem egy virágzó gazdaságra csapott le a válság, hanem egy legyengült, lelassult gazdaságra. A legjobb lenne méltóságteljesen véget vetni ennek a vergődésnek. Az elmúlt öt éve alapján ön alkalmatlan arra, hogy ezt az országot kivezesse a válságból - folytatta a Fidesz frakcióvezetője.

Megállapodás, konkértumok nélkül

Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke szerint megállapodást kell kötni. A Fidesz részéről le kellene mondani az előrehozott választás folytonos emlegetéséről. A szocialista párt végre lépjen a tettek mezejére, ebből pedig a többi pártnak is ki kell vennie a részét. Az SZDSZ-nek is önkritikát kell gyakorolnia. A miniszterelnök egy sor olyan kérdésről beszélt, amelyek a szabad demokraták számára mindig alapvető cél volt, mint például a rászorultsági elv szerinti szociális rendszer - tette hozzá Fodor. Először az euró-bevezetésről kellene megállapodni, majd a közteherviselés rendszerében kellene konszenzusra jutni. Végül olyan ügyekben is konszenzusra van szükség, mint a pártfinanszírozás, vagy akár az ügynöki múlt tisztázása. Konkrétumokkal azonban nem szolgált a politikus ezekben a kérdésekben.

Dávid Ibolya szerint nem az a baj, hogy sokadszor tartanak már válságtanácskozást, hanem az, hogy tettek még nem követték ezeket az egyeztetéseket, az elmúlt hónapokban semmit sem tett a kormány. Kérdés, mire várt eddig a kormány? Bátor és fájdalmas lépésekre volna szükség. Ez nem a következő választásokról szól, hanem a jövőnkről. A pártelnök ismét megemlítette, hogy szeretnének egykulcsos adót mint üdvözítő megoldást.

Nem kell pótköltségvetés

A hiány nem fogja elérni a GDP öt százalékát, vagyis nem kell pótköltségvetést benyújtani – mondta Veres János pénzügyminiszter. Korrekciókra persze sor kerül majd: a kormánynak előterjesztést kell készítenie arról, hogy a döntések nyomán adódó változások miatt milyen változtatásokat kell eszközölni a költségvetésben. Ki kell mindazonáltal emelni, hogy történtek jelentős lépések a elmúlt időszakban, mint például a bankmentő csomag. Szükség van a strukturális döntésekre, ezeket nem tudja megkerülni az ország. Stabilabb gazdasági pályára kerül ezáltal a kormány.

Az ellenzéki frakciók szerint azonban egyáltalán nem ennyire rózsás a helyzet. Varga Mihály, a Fidesz szakpolitikusa, volt pénzügyminiszter szerint szégyen, ha egy miniszterelnök annyit tud mondani egy rendkívüli ülésen, hogy másfél hónap múlva tudnak javaslatokkal szolgálni. Még mindig nem hajlandó a kormány bevallani, hogy az elmúlt másfél év politikája elhibázott volt.

Nem a válság miatt vagyunk recesszióban, az csak egy plusz volt. Magyarország 2007 óta van recesszióban, már akkor csak egy százalék volt a GDP növekedés - mondta Varga. Az elmúlt években tízmilliárd euró hitelt vett fel Magyarország, emiatt az ország adósságcsapdába került. Ez nem arról szól, hogy csak túl kell élni a világgazdasági válságot. Most hallottunk ugyan egy újabb programot, de az elmúlt években számtalan programot hallottunk már - tette hozzá a volt pénzügyminiszter.

Az IMF hitel nem oldotta meg az ország problémáját. Arra kellene választ adni, hogy hogyan fog az ország kikerülni ebből az argentin típusú csapdából - vetette fel a fideszes szakpolitikus, majd így folytatta: hol van az a pénz, amelyet az uniótól kapott az ország, mert semmi sem látszik ebből. Akkor ezt a pénzt nyilvánvalóan rosszul költötték el. Gazdaságfejlesztésre van szükség, nem lehet ezt a piacra bízni. A miniszterelnök évek óta csak jengázik, de ezt nem társasjátékként játssza, hanem maga húzgálja ki az elemeket. És most fennáll annak veszélye, hogy ez a torony, amit Magyarországnak hívnak, össze fog dőlni.

Áfa-emelés helyett kiadáscsökkentés

Összesen két párt, az SZDSZ és az MDF állt elő konkrétabb javaslatokkal, pontosabban egyértelműen utaltak a miniszterelnök elképzeléseire. Kóka János szerint nem lenne jó emelni az áfát, az ettől várt kompenzációt inkább kiadáscsökkentéssel kellene megteremteni. Emellett azt is leszögezte, hogy a nyugdíjrendszert sem lehet változatlanul hagyni.

Herényi Károly szerint a jövedelemadó sávhatárát kellene 2,2 millió forintra kitolni, ahogyan azt ősszel is javasolta az MDF. A politikus szerint az áfát akár jelentősebb mértékben (ez egyébként legfeljebb öt százalékpont lehet) kellene emelni, hogy csökkenteni lehessen a járulékokat is érezhető mértékben.

A miniszterelnök szerint amellett, hogy a Fidesz szeretné végre feloszlatni a parlamentet és átvenni a kormányzást, mondhatna végre valami konkrétumot is. Gyurcsány szerint a Fidesz azt hiszi, hogy jön egy jó király, aki kézrátéttel meggyógyítja a nemzetet.

A kormányfő közölte: az első parlamenti ülésnapon, február 16-án fog beszámolni legújabb programjának részleteiről, utána pedig rendszeresen nyújtják majd be javaslataikat, módosító indítványaikat.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet