Fodor Gábor lett az Szabad Demokraták Szövetségének új elnöke, miután a párt szombati küldöttgyűlésén 346 szavazatot szerezve két vokssal megelőzte az eddigi elnök Kóka Jánost. Kóka jogszerűnek ítélte a választást, és a belső ellentétek elsimulására utalhat az is, hogy Fodor szűkebb csapatának öt tagja is bekerült a párt legfőbb döntéshozó testületének számító ügyvivői testületbe.
A gyűlésen elhangzott beszédek arra utaltak, hogy alapvető koncepcionális különbség van az új, illetve korábbi elnök megközelítése között. Fodor és hívei amellett érveltek, hogy a párt ne tegyen fel mindent egy lapra, a Kóka-csapat által javasolt és három év alatt megvalósítandó 1000 milliárd forintos adócsökkentésre. Egy másik korábbi elnök, Kuncze Gábor ugyanakkor a Kóka-féle gazdaságpolitikai centrumú új program képviselete mellett érvelt.
A szocialisták kisebbségi kormányának fennmaradása, illetve egy előrehozott választás kiírása szempontjából döntő jelentőségű lehet az őszi parlamenti költségvetési vita, melyben Fodor megválasztásával nagyobbnak tűnik a megegyezése lehetősége. A kormányból április végén távozó párt új elnöke ugyanis nem kizárólag az adócsökkentés mértéke, hanem a kormány cselekvési programja és más kiemelt témák alapján is mérlegelné a büdzsé megszavazását.
A küldöttgyűlés után nagyobb az esélye az MSZP-vel való viszony normalizálásának is, hiszen míg Kóka világossá tette, hogy nem támogatna egy újabb koalíciót, a fodoristák köréből egy új, nyilvános megállapodás ötlete is napvilágot látott. Fodor Gábor első elnöki tetteinek egyikeként emellett a parlamenti pártok vezetőivel is egyeztetést kezdeményezett "Magyarország jövőjéről". Ha ezt sikerül tető alá hoznia, a tárgyalások során vélhetően felveti a küldöttgyűlésen ismertetett javaslatát, mely szerint akkor tudná támogatni előrehozott választások kiírását, ha megegyezés születik arról, hogy a győztes nem kezdeményezi az alkotmány és más sarkalatos választási szabályok megváltoztatását.
