BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sólyom Járaival és Bokrossal is konzultált

A köztársasági elnök Járai Zsigmond és Bokros Lajos nevét említette, akikkel még ősszel konzultált az ország valós gazdasági helyzetéről - hangzott el szerdán, Az Este című műsorban.

2006. június 8. csütörtök, 15:03

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Sólyom László az interjúban megismételte, hogy az önkormányzati választások időpontját a lehető legkorábbi időpontra fogja kiírni. A műsorvezető kérdésére, miszerint az időpont október 1. lesz-e, az elnök elhárította a választ, mivel furcsa lenne, ha egy televíziós interjúban hozná nyilvánosságra a döntést.

Sólyom László elmondta: egy évvel ezelőtt meghirdetett programja a "lehet más a politika" jegyében indult útjára. Ez azt jelenti, hogy "a megszokott és a begyökeresedett beszédmódból, ahol a pártoknak a szempontja, a pártok logikája, a pártok stílusa határozza meg a politikát, bele kell, hogy férjen még egy sokkal szélesebb szegmens is, ahol a civil társadalom jut szóhoz. És ezt én képviselem" - mondta az elnök, aki úgy véli, hogy a mostani kampány a négy évvel ezelőttihez képest sokkal jobb volt, kevésbé volt lejárató és személyeskedő. Az elnök szerint a közpolitika javulását az is mutatja, hogy bebizonyosodott: győzött az egyik fél, a vesztes tudomásul vette a vereséget és ebbe nem rokkant bele az ország sem.

Sólyom László a műsorban elmondta: tervei szerint végigjárja Magyarország nemzeti parkjait, amellyel arra szeretné felhívni a figyelmet, hogy lehetséges egy másfajta politika, felelősség a jövő nemzedékeket, a környezetet illetően. "Én nem úgy fogok országot járni (…), mint Losonczi elvtárs annak idején, hogy minden megyeszékhelyre elment és beült a megyeházára vagy a megyei tanácsba, meghallgatni az eredményeket. Hanem azt szeretném csinálni, hogy végigmegyek az összes nemzeti parkon, (…) mert ez egy semleges terep, és akkor mindenki jöjjön oda, a politikusok, a civil szervezetek, a polgármesterek, (…) és akkor ott nézzük meg, hogy mi annak az illető tájnak a jövőképe, milyet szeretnének, hol szeretnének élni" - mondta az elnök.

A nemzeti ünnepen átadott kitüntetésekkel kapcsolatban az elnök hangsúlyozta: nem akart senkit személyesen megbántani, ugyanakkor a kéznyújtás körüli sajtóvisszhang eltakarta a valódi eseményt, miszerint ki lehet-e tüntetni olyanokat, akiknek életműve a pártállam idejére esett.

Sólyom László úgy véli: nem akarja kiterjeszteni a hatalmát, mivel nincs is hatalma. Nem törekszik arra, hogy túllépje a köztársasági elnök alkotmányos keretét, hiszen nem kezdeményezett törvényeket, nem fordult az Alkotmánybírósághoz normakontrollt kérve, nem kíván felszólalni a parlamentben. Saját szerepfelfogásáról szólva három területet emelt ki: őrködik az államszervezet demokratikus működésén, képviseli a nemzet egységét, az egész országot, illetve felmutatja azokat az erkölcsi értékeket, amelyek nem kötődnek a pártokhoz, a hatalmi logikához.

A köztársasági elnök reményét fejezte ki, hogy az általa kezdeményezett európai média felállítása hamarosan elkezdődhet. Ennek indoka, hogy egyre mélyül az európai polgárok és az intézmények közötti távolság, ám egy közös és színvonalas európai televízió közelebb hozhatná az embereket Brüsszelhez. "Mindenkinek az a baja, hogy Brüsszel milyen nagyon messze van az országoktól és még inkább az országok polgáraitól, ez vissza is ütött a népszavazásoknál. (...) Ha minden ország ebben a független európai médiumban együtt szerkesztene a többivel és megértetné a saját álláspontját a másikakkal, helyi mutációk lennének, mint egy jó újságban, ez nagyon jól működne" - mondta az elnök.

Ember Zoltán
Ember Zoltán

Ez is érdekelhet