Indításként a felek két-két perces bevezető beszédére került sor. Gyurcsány Ferenc először köszönetet mondott a gátakon küzdőknek, majd rátért arra, hogy a szocialisták erős országot akarnak építeni. Ők hisznek az emberekben, az országban, és abban, hogy megteremthető az igazságosság. A szocialista miniszterelnök-jelölt folyamatosan vitapartnere szemébe nézve beszélt, ám ez olyan hatást keltett, mintha nem tudná melyik kamera veszi, így a néző nem láthatta a tekintetét. Később kiderült, ez volt a stratégiája. A fideszes miniszterelnök-jelölt beszéd közben folyamatosan körbehordozta tekintetét a stúdióbelsőn, és sűrűn belepillantott a kamerába.
Jobban élek-e, mint négy éve?
Orbán Viktor bevezető beszédében szintén köszönetet mondott a gátakon küzdőknek. Majd rátért a szabadság fogalmának értelmezésére. Arra kérte a nézőket, hogy ne a pártkampányokra és a fizetett hirdetésekre hagyatkozzanak, hanem nézzenek szét környezetükben, vizsgálják meg saját életüket. "Tegyék fel maguknak a kérdést, hogy jobban élnek-e, mint korábban, és ha úgy gondolják, hogy nem élnek jobban, akkor szavazzanak a változásra". Arra is kérte a közönséget, hogy minél nagyobb számban menjenek el szavazni.
Moszkva, mint motívum
A bevezető beszédek után a felek rátértek a nyolc téma 3-3 perces kifejtésére. A sorsolás szerint az első téma a mezőgazdaság volt. Mi a megoldás a falvakban élők számára? - tette fel a kérdést a szocialisták miniszterelnök-jelöltje Orbán Viktornak. Gyurcsány Ferenc szerint semmiképpen nem az, hogy egy ügyvéd kezébe tesszük a mezőgazdaság sorsát. Gyurcsány szerint az előző kormány Torgyán József segédletével szétzilálta a mezőgazdaságot, részben azért, mert nem szerzett piacot a gazdáknak. Félő, hogy a Jakab István-féle Magosszal ugyanez fog történni. Szerinte a mezőgazdaságnak piacra van szüksége, és kormánya tevékenységéből az orosz piacok visszaszerzését emelte ki. "Mi nyolcszor-kilencszer voltunk Moszkvában, az előző kormány egyszer sem" - mondta Gyurcsány Ferenc.
Jakab István, mint motívum
Orbán Viktor egyperces reagálásában kiemelte: a gazdák tették a dolgukat, a szocialista kormány meg cserben hagyta őket. "Én örülök annak, hogy a Magyar Gazdák Országos Szövetsége elfogadta a Fidesz programját". A Fidesz miniszterelnök-jelöltje szerint a magyar gazdák jó minőségű élelmiszereket állítanak elő, ám nem szabad hagyni, hogy Európa szemétlerakó-telepe legyünk. Ugyanakkor elismerte, hogy az előző kormány nem tett meg mindent a gazdákért, például nem szerzett elég piacot, viszont erre törekedni fognak. "Meg kell tartanunk a magyar termőföldet, különben földönfutóvá, hazátlanná válunk. Ne legyünk balekok" - zárta háromperces beszédét a Fidesz elnöke.
Az első félóra exit pollja
A felek feltűnően idegesek voltak az első öt percben: papírrendezgetés, fátyolos hang, kéztördelés. Gyurcsány a második megszólálsa után megtalálta a stílusát, és egyre magabiztosabb, szenvedélyesebb lett. Orbán meglepően visszafogottan kezdett, ugyanakkor élesen visszautasította Gyurcsány huszáros támadásait. Egyikük sem papírból beszélt, de Gyurcsány jobban reagált az elhangzottakra, és igyekezett rámutatni ellenfele korábbi ellentmondásos kijelentéseire. Gyurcsány fő érve az volt, hogy "Ön nem mondhat igazat, hiszen egyszerre nem lehet pénzt osztani és azt mondani, hogy rosszul megy a gazdaság". Gyurcsány beszédében következtesen ragaszkodott a számokhoz, amit nagy szónoki erővel adott elő. Orbán viszont az emberekre hivatkozott, számokat alig említett, viszont mondandóját koherensebben és jóval higgadtabban adta elő vitapartnerénél.
