BUX 138915.06 -0,42 %
OTP 44860 -0,13 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Észrevétlen energiatermelés a budapestiek szomszédságában

Sokaknak tájidegen egy erőmű látványa a városokban, holott ez tőlünk nyugatra sem ritka jelenség. Erre igen egyszerű a magyarázat, ugyanis a távhőszolgáltatást nagyobb távolságról már nem lehet hatékonyan és gazdaságosan ellátni. Ezért kell a távhőszolgáltató erőműveket a városokban üzemeltetni, csak az nem mindegy, hogy milyet és hogyan.

2007. szeptember 27. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Budapesti Erőmű Zrt. erőművei több mint száz éve látják el a főváros lakosságát villamos és hőenergiával (távhő- és forróvíz-szolgáltatással), jelenleg a főváros négy régiójában. A cég történetének utolsó közel tíz éve igen eredményes volt, ugyanis immár hat éve az Electricité de France leányvállalataként - csaknem 67 milliárd forint értékben - teljes körű erőműfejlesztést hajtottunk végre a Kelenföldi, Kispesti és az Újpesti Erőművekben. Ennek eredményeként a telephelyeinken mára a kor műszaki színvonalának megfelelő, legjobb elérhető technikának számító kombinált ciklusú, úgynevezett kapcsolt energiatermeléssel állítjuk elő a villamos és hőenergiát. A fejlesztések lokális és globális környezetvédelmi hatásai vitathatatlanok, sőt mindemellett - a jobb hatásfoknak köszönhetően - olcsóbban adjuk a hőenergiát a Fővárosi Távhőszolgáltató Zrt.-nek.
Környezetvédelmi szempontból azonban nemcsak az új technológia bevezetésének köszönhetjük a javulást, hanem az azzal párhuzamosan végzett tevékenységeknek. Erőműveink légszennyezőanyag-kibocsátása jelentősen csökkent, annak köszönhetően, hogy kazánjainkban elsősorban földgázt tüzelünk el. A korábbi évtizedekben okozott talaj- és talajvízszennyezéseket megszüntettük a közel tíz évig tartó kármentesítési munkáink során. A jelentősebb fejlesztések után sikerült az üzemelés során keletkező hulladékok mennyiségét minimálisra csökkenteni. Mindezeken túl azonban a legnagyobb feladatot a berendezéseink zajkibocsátásának csökkentése jelentette és egyes telephelyeink esetében jelenti még ma is.
A Kelenföldi Erőmű kivételével minden telephelyünk a lakosok közvetlen környezetében helyezkedik el, ami komoly kihívást jelent cégünknek a zajvédelem szempontjából, ezért a zajkibocsátást műszaki megoldásokkal és szervezési változtatásokkal próbáltuk csökkenteni. Arra törekedtünk, hogy a nagyobb zajkibocsátással rendelkező berendezéseinket (például szivattyúk, turbinák) épületen belül helyezzük el, sőt amennyiben szükséges, esetenként még külön zajfogó burkolattal is ellássuk őket. Utóbbira példa a kelenföldi erőműben lévő gőzturbina vagy a vízkivételi mű szivattyúi. A kazánok kéményeiben hangtompítókat helyeztünk el, és a biztonsági szelepeket is hangtompítóval láttuk el. Ahol az említett műszaki megoldások nem hozták meg az eredményt, közvetlenül az erőmű határába zajfogó falat létesítettünk - például a Kispesti Erőmű Nefelejcs utcai oldalán - annak érdekében, hogy a lehető legalacsonyabbra csökkentsük a lakosokat érő zajterhelést.
A munka- és technológiai szervezési megoldásokra a Révész Fűtőmű és a Kispesti Erőmű esetét említhetjük. Előbbinél arra törekedtünk, hogy az üzemeltetési időszak minél rövidebb legyen, ezért a fűtőmű hőkörzetének nyári melegvíz-ellátása az újpesti erőműből történik. Így a fűtőmű kizárólag a fűtési szezonban, azaz október közepétől április közepéig üzemel, amikor a lakások ablakai többnyire csukva vannak. A Kispesti Erőműben pedig a gázturbina indítása úgynevezett csúszóparaméteres üzemmódban történik, aminek az a lényege, hogy a gázturbinához kapcsolódó hőhasznosító kazán felfűtése során keletkező gőzt nem a környezetbe, hanem redukálón keresztül a forróvíz-rendszerbe vezetjük, így elkerülhető a nagy nyomás miatti komoly zajkibocsátás.
Az említett műszaki és szervezési intézkedéseinkkel sikerült az erőműveink zajkibocsátását jelentősen csökkenteni. Azonban meg kell említeni, hogy a vonatkozó törvények alapján telephelyeinken távhőtermelési kötelezettségünk van. Mivel a BE ZRt termeli az energiát és a lakossági szolgáltatást a FŐTÁV Zrt végzi, ezért a beruházásaink sikere a BE ZRt, FŐTÁV ZRt, és a helyi önkormányzatok hatékony együttműködésén múlik.

Rozgonyi György
Rozgonyi György

Ez is érdekelhet