A világ egyik meghatározó elektronikai óriása, a Panasonic 2007-ben új megoldással állt elő, ami minden eddiginél gyorsabb és hatékonyabb légtisztítást eredményez. Erről és a Panasonic klímaberendezések hazai és nemzetközi megítéléséről kérdeztük a cég képviselőit, Nagy Tamást, aki a magyar piaccal foglalkozik és Kozák Tamást, aki a Balkán ellátásáért felelős.
– Mi a leginkább jellemző az önök klímaberendezéseire? Ha a három legfontosabb tulajdonságot, sajátosságot kellene megemlíteni, mik lennének azok?
K. T.: – Mint minden termék, ami e márkanéven jelenik meg a világon, kiváló minőségű és megbízható. Másodikként említeném meg azt, hogy mivel óriási hangsúlyt fektetünk az energia megfelelő hasznosítására, lakossági klímáink „A” energiaosztályúak és az energiahasznosítási mutatóik nagyon magasak, különösen az inverteres gépeké. Harmadikként, de semmiképp sem utolsósorban emelném ki az E-ion és Patrol Sensor kombinációt, azt az új levegőtisztító rendszert, amelyet a Panasonic malajziai klímagyárában fejlesztettek ki és minden eddiginél gyorsabb, hatékonyabb.
– Az első két sajátosságot a laikusok is értik. Mitől különleges az E-ion és Patrol Sensor kombináció? Mitől más ez, mint az eddig ismert szűrők?
N. T.: – A már jól ismert Super alleru buster egy háromrétegű szűrőrendszer, amely a vírusokat, baktériumokat és allergéneket gyűjti össze és hatástalanítja a légkondicionáló működése közben. A konkurens márkák törekvései is hasonlóak, de technológiájuk eltér a mienktől. Az új inverteres gépeinkben – E-GKE termékcsalád – található Patrol Sensor folyamatosan ellenőrzi a levegő minőségét, stand-by üzemmódban is. Amint valamilyen nemkívánatos alkotóelemet talál a levegőben – legyen az kellemetlen szag, atkák, pollenek stb. –, rögtön beindítja a légkondicionálót, illetve az E-iont és a gép automatikusan elkezdi a tisztítást. Az E-ion negatív töltésű ionokat pumpál a légtérbe, amelyek megkötik és inaktiválják a nemkívánatos elemeket, majd ezek bekerülnek a levegő körforgásába. Amint a részecskék ismét eljutnak a beltéri egységhez, a pozitív töltésű filterhez szinte odaragadnak a már negatív töltéssel rendelkező kellemetlen elemek.
– Vannak-e olyan alkalmazások, amelyek jelenleg nem ismertek hazánkban, de ajánlottak lennének?
K. T.: – Olyan alkalmazás szinte nincs, ami Magyarországon nem elérhető. Olyan viszont van, ami elérhető, de a lakosság nem használja. A meghatározó gyártók folyamatosan arra törekednek, hogy a fűtési funkciót népszerűsítsék. Vannak olyan országok, ahol hűtésre és fűtésre egyaránt használják a gépeket. Példaként említeném Dél-Portugáliát, Spanyolországot, de hozzánk közelebbi helyeket is mondhatnék, mint Horvátország, Dél-Bulgária. Azt gondolom, hogy Magyarországon is fel kellene ismerni ezt a lehetőséget és tanulni belőle. A klímákat Magyarországon évi három hónapig használják az emberek, csupán a nyári melegben. A Panasonic azt szeretné elérni, hogy az átmeneti időszakokban – ősz, tavasz – a klímákat fűtésre is használják, így az éves működésük akár 5-6 hónapra is növekedhetne, természetesen az időjárástól függően.
– Mire számíthatnak a közeljövőben az ügyfelek, milyen trendek lesznek a meghatározók a klímapiacon?
N. T.: – Véleményem szerint a lakossági igények Magyarországon kétfelé válnak, követve ezzel a nyugati trendeket, sőt tulajdonképpen ez a folyamat már meg is kezdődött. Azok, akik lakásokban laknak, nagyrészt továbbra is a hagyományos split berendezéseket fogják vásárolni. A családi házzal rendelkező vásárlók azonban manapság már egyre inkább a multiinverteres megoldást választják, amelynek sajátossága, hogy egy kültéri egységhez több beltéri csatlakoztatható. Természetesen várható a dizájn fejlődése is minden kategóriában.
