Az elmúlt években alig privatizáltak kórházat. Ennek részben a nem megfelelő jogi háttér, részben a politikai csatározások, egyebek között a népszavazás volt az oka. Holott az egyre nehezebb helyzetben lévő kórházak rendbetételére a külső tőke bevonása lehetne a megoldás. Az elavult eszközparkkal, lepukkant épületekkel rendelkező intézmények tulajdonosai – önkormányzatok vagy az állam – általában nem vehetnek fel, illetve nem képesek felvenni a fejlesztésre banki hitelt. Ezekre a célokra tehát csak különböző állami támogatási pályázatokon szerezhetnek pénzt. Ilyen egyebek között a szaktárca által kiírt cél-, illetve címzett támogatás, amelyre az idén 146,5 milliárd forintos keret áll rendelkezésre. Ám a szakemberek szerint ezen támogatások elsősorban egyszeri beruházásokra elegendőek, arra már nem, hogy a felújított vagy újonnan épített épületet megóvják vagy az eszközöket megfelelően karbantartsák, illetve gondoskodjanak azok időszakos cseréjéről. Ez elsősorban annak tulajdonítható, hogy az amortizációval jelenleg nem kalkulál a finanszírozási rendszer. Évente egy kórháznak legalább 100 millió forintot kellene költenie az elhasznált eszközök lecserélésére, illetve állagmegóvásra; egy korábbi tanulmány szerint ahhoz, hogy a magyar egészségügy az európaihoz felzárkózhasson, a következő tíz esztendőben évi 80 milliárd forintot kellene korszerűsítésre fordítani. Az állam ilyenkor általában az üres zsebeire hivatkozik. Éppen ezért lenne fontos szerepe a szolgáltatások privatizálásának, hiszen egy gazdasági társaságnak lényegesen több lehetősége van arra, hogy hitelhez jusson. A HospInvest Egészségügyi Befektetési Rt. 2004-ben vette át a kiskunhalasi és a körmendi kórház működtetését. A cég az ingatlanra csak használati jogot kapott, ugyanakkor vállalta a visszapótlást és a fejlesztést. A társaság a következő hét évben összesen 2,5 milliárd forintot költ majd fejlesztésre, Kiskunhalason elsősorban az épületre, illetve az eszközökre – ebből mindeddig 850 millió forint beruházás valósult meg. Ennek során az idén tavasszal készült el a kiskunhalasi kórház bővítése és felújítása. A felújítások költsége – a korábban már rendszerbe állított műszerek árával együtt – több mint 600 millió forint, amiből az egészségügyi minisztérium a sürgősségi baleseti osztály fejlesztésére 30 millió forintot biztosított a beruházáshoz, a többit a befektető finanszírozta. A kórházban jelenleg folyamatban van az energetikai rendszer teljes rekonstrukciója, ami mintegy 600 millió forintba kerül. Ez a fejlesztés megteremti a teljes klimatizálás lehetőségét, aminek révén nagyban javul majd a kiszolgálás színvonala. Az ingatlanfejlesztésen túl folyamatban van a kórház műszerparkjának fejlesztése is: a már rendelés alatt lévő 330 millió forintnyi műszerrel tovább fiatalodik a kiskunhalasi kórház eszközparkja.
