BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Igény lenne a privatizációra

Az állami, illetve önkormányzati tulajdonban lévő kórházak jelenleg szinte semmilyen fejlesztési hitelhez nem férnek hozzá, holott egy kórháznak évente legalább 100 millió forintot kellene fordítania korszerűsítésre, illetve állagmegóvásra.

2006. július 3. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az elmúlt években alig privatizáltak kórházat. Ennek részben a nem megfelelő jogi háttér, részben a politikai csatározások, egyebek között a népszavazás volt az oka. Holott az egyre nehezebb helyzetben lévő kórházak rendbetételére a külső tőke bevonása lehetne a megoldás. Az elavult eszközparkkal, lepukkant épületekkel rendelkező intézmények tulajdonosai – önkormányzatok vagy az állam – általában nem vehetnek fel, illetve nem képesek felvenni a fejlesztésre banki hitelt. Ezekre a célokra tehát csak különböző állami támogatási pályázatokon szerezhetnek pénzt. Ilyen egyebek között a szaktárca által kiírt cél-, illetve címzett támogatás, amelyre az idén 146,5 milliárd forintos keret áll rendelkezésre. Ám a szakemberek szerint ezen támogatások elsősorban egyszeri beruházásokra elegendőek, arra már nem, hogy a felújított vagy újonnan épített épületet megóvják vagy az eszközöket megfelelően karbantartsák, illetve gondoskodjanak azok időszakos cseréjéről. Ez elsősorban annak tulajdonítható, hogy az amortizációval jelenleg nem kalkulál a finanszírozási rendszer. Évente egy kórháznak legalább 100 millió forintot kellene költenie az elhasznált eszközök lecserélésére, illetve állagmegóvásra; egy korábbi tanulmány szerint ahhoz, hogy a magyar egészségügy az európaihoz felzárkózhasson, a következő tíz esztendőben évi 80 milliárd forintot kellene korszerűsítésre fordítani. Az állam ilyenkor általában az üres zsebeire hivatkozik. Éppen ezért lenne fontos szerepe a szolgáltatások privatizálásának, hiszen egy gazdasági társaságnak lényegesen több lehetősége van arra, hogy hitelhez jusson. A HospInvest Egészségügyi Befektetési Rt. 2004-ben vette át a kiskunhalasi és a körmendi kórház működtetését. A cég az ingatlanra csak használati jogot kapott, ugyanakkor vállalta a visszapótlást és a fejlesztést. A társaság a következő hét évben összesen 2,5 milliárd forintot költ majd fejlesztésre, Kiskunhalason elsősorban az épületre, illetve az eszközökre – ebből mindeddig 850 millió forint beruházás valósult meg. Ennek során az idén tavasszal készült el a kiskunhalasi kórház bővítése és felújítása. A felújítások költsége – a korábban már rendszerbe állított műszerek árával együtt – több mint 600 millió forint, amiből az egészségügyi minisztérium a sürgősségi baleseti osztály fejlesztésére 30 millió forintot biztosított a beruházáshoz, a többit a befektető finanszírozta. A kórházban jelenleg folyamatban van az energetikai rendszer teljes rekonstrukciója, ami mintegy 600 millió forintba kerül. Ez a fejlesztés megteremti a teljes klimatizálás lehetőségét, aminek révén nagyban javul majd a kiszolgálás színvonala. Az ingatlanfejlesztésen túl folyamatban van a kórház műszerparkjának fejlesztése is: a már rendelés alatt lévő 330 millió forintnyi műszerrel tovább fiatalodik a kiskunhalasi kórház eszközparkja.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet