BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mire jó egy betegjogi képviselő?

Egészségügyi problémáink idején hamar rádöbbenünk arra, mennyire is kiszolgáltatott, elesett a beteg ember. Az ő védelmük érdekében Magyarországon is létezik az úgynevezett betegjogi képviselő intézménye.

2006. július 26. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) alapvető betegjogokat is összefoglaló lisszaboni deklarációja 1981-ben született meg. Eszerint a betegnek jog van a szabad orvosválasztáshoz és megfelelő tájékoztatás után ahhoz, hogy elfogadja vagy elutasítsa a kezelést. Joga van a megfelelő szintű egészségügyi ellátáshoz, az egészségügyi dokumentáció megismeréséhez, orvosi és személyes adatainak titkosságához, az intézmény elhagyásához és – ha az utunk végére értünk – a méltó halálhoz.
A betegjogi képviselő tevékenysége során az egészségügyi szolgáltató működésével kapcsolatban észlelt jogsértő gyakorlatra és egyéb hiányosságokra köteles felhívni az intézmény vezetőjének, illetve fenntartójának a figyelmét. A problémák megszüntetésére javaslatot is tehet, és a tapasztalatok szerint tesz is.
Amennyiben ez eredménytelen, a képviselő jogosult a felettes illetékes szervhez, illetve személyhez fordulni, vagyis a képviselő – többek közt – oly módon segít a jogok érvényesítésében, hogy eljár az egészségügyi intézményekben, a fenntartónál, a hatóságoknál. Tegyük hozzá: egyedi ügyekben kizárólag a betegtől kapott meghatalmazás alapján és annak keretei között teheti meg ezt.
Az egészségügyi szolgáltatónak biztosítania kell, hogy a képviselő a munkáját zavartalanul végezhesse, a szolgáltató területén belül könnyen megközelíthető és négyszemközti beszélgetés lefolytatására alkalmas helyiség álljon rendelkezésre. Biztosítania kell, hogy a betegek érdekében fellépő személy a vonatkozó iratokba, dokumentációkba betekinthessen, a helyszínen tájékozódhasson, az alkalmazottakhoz kérdést intézhessen.
A képviselőnek a megkeresésekről, valamint az eljárásáról és az intézkedéseiről minden esetben feljegyzést kell készítenie. Mivel tevékenysége során személyes adatokkal dolgozik, az eljárása során kizárólag az adatvédelemre vonatkozó jogszabályokban foglaltaknak megfelelően járhat el, és értelemszerűen köteles a személyes és orvosi titkot megtartani. Munkájáról, eljárásainak tapasztalatairól, valamint az általánosítható problémákról éves beszámolót is készít, amelyet minden év december 15-éig megküld a közalapítvány kuratóriuma elnökének.
Ami az intézkedését követő reakciót illeti: az egészségügyi szolgáltató vezetője tíz munkanapon belül, a fenntartó harminc munkanapon belül – ha a fenntartó önkormányzati képviselő-testület vagy közgyűlés, a soron következő testületi ülésen – köteles érdemben megvizsgálni a „betegjogi” észrevételt. Állásfoglalásáról, véleményéről tájékoztatni kell a betegek jogaiért küzdőt.

Drávucz Péter
Drávucz Péter

Ez is érdekelhet