BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hova vigyük az e-hulladékot?

Nem csupán a gyártóknak, hanem a kereskedőknek is kötelező visszavenniük az elektronikus hulladékot. Ám a boltok átvételi kötelezettsége csak új termék vásárlásakor érvényes, igaz, a magyar gyakorlat jó irányba mozdult el.

2006. február 22. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A jogszabály szerint a háztartási berendezés értékesítésekor a legalább 35 négyzetméter alapterületű eladótérrel – kizárólag információs és távközlési berendezések, cikkek forgalmazása esetén legalább 25 négyzetméter alapterületű eladótérrel – rendelkező kereskedő köteles a fogyasztó által felajánlott, az értékesített berendezéssel azonos elsődleges használati célú és mennyiségű használt berendezést átvenni. A kizárólag rádiótelefon értékesítésével foglalkozó kereskedő az eladótér alapterületétől függetlenül köteles az átvételre.
A kereskedő, hasonlóan a gyártóhoz, az átvételi kötelezettségének teljesítéséért a fogyasztótól nem követelhet díjat, azonban a fogyasztó ösztönzése érdekében ilyet fizethet. A gyártó egyébként visszavételi kötelezettsége alapján köteles a közte és a kereskedő között létrejött értékesítési szerződésben meghatározott elektromos berendezés mennyiségének megfelelő, a kereskedő által átvett háztartási berendezést „magára vállalni”.
Szintén a kereskedőket érinti, hogy amennyiben a terméket nem Magyarországon gyártották, akkor a hazai forgalmazónak kötelessége visszavenni az elektromos berendezésből származó hulladékot.
A Magyarországon eddig létrejött öt elektronikushulladékgyűjtő-koordináló lényegében a gyártókat segíti környezetvédelmi feladataik, kötelezettségeik ellátásában. Ezekkel a kereskedők többnyire szerződést kötnek, amelyek a termékdíj egy részéért cserébe vállalják a hulladék begyűjtését.
A kereskedőket a jogszabály csak abban az esetben terheli visszavételi kötelezettséggel, ha a leselejtezni szándékozott berendezés darabszám és használati cél alapján megegyezik az újonnan vásárolt eszközzel. Ám a boltok átvételi kötelezettsége csak új termék vásárlásakor érvényes, és a szervizekben is előfordulhat, hogy csak korlátozott mennyiségű hulladékot fogadnak. Igaz, a magyar gyakorlat jó irányba halad, hiszen a jogszabály ismeretében is nagyon sok kereskedő jelezte, hogy nem kötik az átvételt a vásárláshoz. A korábbi szabályokhoz hasonlóan a régi berendezéseket a hulladékudvarokban minden esetben kötelező átvenniük az ott dolgozóknak.
A jelenlegi magyar gyakorlat szerint az e-hulladékok jelentős része kommunális vagy illegális hulladéklerakókba kerül, kisebb hányada pedig használt cikként, alkatrészként „születik újjá”. A cégek egyébként előrébb tartanak a szemléletmódban, és jobban figyelnek arra, hogy a hulladék valóban a környezetet nem károsító, megfelelő tárolóhelyeken végezze.

Drávucz Péter
Drávucz Péter

Ez is érdekelhet