Az Index tudósítása szerint az újabb Nokia-telefonokkal a régi GSM-ábécé és az új Unicode-szabvány alapján is lehet SMS-t küldeni. Az alapértelmezett GSM ábécé az összes angol és finn betűt, valamint a legtöbb nyugat-európai nyelv betűit tartalmazza, ami 7 bitben tárol egy karaktert. Az Unicode ugyanakkor az összes ismert élő nyelv betűi mellett néhány holt nyelv, sőt, a Star Trek sorozatban megismert Klingon nyelv néhány betűit is tartalmazza. Ez utóbbi legnagyobb hátránya, hogy a karaktereket 16 bitben tárolja.
A GSM SMS 140 bájt adatot tartalmaz, amelyben vagy 160 darab GSM karakter, vagy 70 darab Unicode karakter tárolható. Az újabb Nokia-telefonokon megszokott, három SMS-ből álló üzenet-láncolat összesen 459 GSM, illetve 201 Unicode karaktert tartalmazhat, ugyanis az üzenetek fejléce további 6-6 bájtot igényel. A GSM ábécé a magyar nyelvű üzenetek írását még nem tette lehetővé, hiszen abban csak a magyarhoz hasonló betűk kaptak helyet. Az Unicode engedélyezi a helyesírás szabályainak megfelelő ékezetes betűk használatát, arról azonban sehol nem írnak, hogy mindez háromszoros áron lehetséges.
A Nokia 3310-es készülékben a Karaktertámogatás menüpontban a felhasználó még választhatott, hogy üzeneteit a régi GSM ábécé, vagy az új Unicode szabvány szerint akarja elküldeni, azaz dönthetett, olcsóbban vagy drágábban küldi el adott hosszúságú üzenetét.
Az Index értesülései szerint a 3310 (5.59 verzió fölött), 3410 (4.26 verzió fölött), a 3330, 5510, 7650, 9210 készüléktípusokból törölték a Karaktertámogatás menüpontot, tehát ezeknél a telefonoknál a felhasználó már nem döntheti el, hogy GSM vagy Unicode kódolást akar-e használni. Ezek a készülékek egyetlen magyar ékezetes karakter beírása után automatikusan Unicode-ra váltanak, és csak a kijelző bal felső sarkában megjelenő szám figyelmezteti a mit sem sejtő felhasználót arra, hogy az üzenete több SMS-ben lesz elküldve.
Február elején egy felháborodott felhasználó megfogalmazott egy online petíciót, amelyben azt kéri a Nokiától: tegyék vissza a készülékekbe a Karakterválasztás menüpontot. Az Index információi szerint a Nokia magyarországi ügyfélszolgálatán rengetegen érdeklődtek változások iránt. A Nokia magyarországi képviselete nem reagált az Index megkeresésére, a mobilszolgáltatók közül a Westel és a Pannon GSM igen, a Vodafone nem tájékoztatja ügyfeleit a változásokról.
