Az MSZP-SZDSZ-kormány célja, hogy mindenki számára „alapjog” legyen az információhoz jutás és az információközlés szabadsága - áll a most elfogadott kormányprogramban. Azokban a családokban, ahol legalább egy 14-25 éves gyerek él, a kormány költségvetési támogatással tervezi segíteni a számítógép és internet eléréséhez szükséges eszközök vásárlását. A 14-25 évesek naponta meghatározott ideig támogatott áron használhatnák a világhálót. Az előző kabinet által kidolgozott nemzeti információs stratégia után infokommunikációs programot fogalmaznának meg. Céljuk, hogy megszűnjön az informatika előnyeit jelenleg élvező kisebbség és a többség közötti „digitális szakadék”.
A berendezések elterjedését adócsökkentéssel segítenék: az anyag a gyorsított amortizációt és kedvezményes forgalmi adókulcsok időszakos érvényesítését említi. Megteremtenék az oktatási és az egészségügyi közösségi szolgáltatások hátterét.
A most létrehozott Informatikai és Hírközlési Minisztérium SZDSZ által delegált vezetője, Kovács Kálmán ígérete szerint felülvizsgálják a tavaly elfogadott egységes hírközlési törvényt, mivel a piacnyitással szerinte nem alakult ki a valódi, sokszereplős piac, és a szolgáltatások árai sem lettek alacsonyabbak. Az új szereplők piacra lépését „ösztönző árszabályozással” segítenék. A kormány az interneten nyilvánossá szeretné tenni a hatalomgyakorlás, a közigazgatás tevékenységét, költségeit és dokumentumait. Központi és önkormányzati szinten is ígérik az online ügyintézés elősegítését. Az új minisztérium folytatja az előző kormány által alapított Informatikai Kormánybiztosság közösségi csoportok számítógéphez és internethez jutását segítő programjait, ám egyes közbeszerzéseket és az ezek alapján kötött szerződéseket felülvizsgálják. A jövőben a kormányzati informatika a Miniszterelnöki Hivatalhoz, az elektronikus aláírás a Belügyminisztériumhoz, az informatikai oktatás pedig az oktatási tárcához tartozik.
D. E. L.
