Közös levélben fordult Stumpf István kancelláriaminiszterhez a számos telefonbehívásos (dial upos) úton internetező ügyféllel rendelkező EnterNet Kft., ExterNet Kft., Interware Rt. és Nextra Kft. Az egységes hírközlési törvény díjrendelete kapcsán ugyanis jogszabály-értelmezési vita dúl az internetszolgáltatók (ISP) és a távközlési szolgáltatók között. Eszerint a kedvezményes időszakban 10, ezen kívül pedig 30 százalék illeti meg az ISP-ket a hozzájuk befutó telefonhívások díjából, azt azonban nem rendezi a jogszabály, hogy a számlázást a távközlési szolgáltatónak vagy az ISP-nek kell-e végeznie. A Matáv nemrég - a távközlési szolgáltatók közül egyelőre egyedüliként - elküldte ezzel kapcsolatos álláspontját az ISP-knek, amely szerint ez a feladat utóbbiakat terhelné. A Matáv az ISP-kkel kötendő hálózati hozzáférési szerződésekhez köti a további együttműködést: arra az esetre, ha a szolgáltatók erre nem lennének hajlandók a március 23-i határidőig, az ISP-k értelmezése szerint megemlítette annak lehetőségét is, hogy a továbbiakban kikapcsolja azokat a 06-51-es (internetes) behívószámrendszerből.
Értesülésünk szerint az „akció” fő szervezője az EnterNet Kft., amely üzletmenetét szinte kizárólag 17 ezer behívásos ügyfelére építi. Fabó György, a cég informatikai tanácsadója - amellett, hogy több más szolgáltatóhoz hasonlóan kevesellte a 10, illetve a 30 százalékos részesedést -, kérdésünkre úgy becsülte, hogy ha nekik kellene a számlázás infrastrukturális kereteit megteremteni és vállalni a nem fizetőkkel való vesződséget, 300-400 forinttal kéne növelniük a 3 ezer forintos előfizetői díjat. Fekete József, a Nextra projektmenedzsere a helyzetet vázolva kifejtette, ha számlázniuk kéne, akkor valószínűleg csak a nagyobb forgalmat generáló üzleti felhasználók számára lenne érdemes szolgáltatni, vagyis jelentősen visszafejlődne a most meglévő otthoni felhasználóik száma. Úgy vélekedett, hogy e tekintetben nincsenek alkupozícióban. A lapunk által megkérdezett, alá nem író cégek - például a GTS-Datanet Kft., vagy a 35 ezer felhasználós Interdotnet Kft. - szolidárisak voltak az aláírókkal (bár az Interware nem nyilatkozott): Szép Tibor, a körülbelül 25 ezer dial upos ügyfelet magáénak tudó GTS-Datanet stratégiai és üzletpolitikai tanácsadója kizártnak tartotta, hogy emiatt visszavonulnának a piactól, de szintén 10-nél nagyobb százalékú áremelést tartott lehetségesnek.
Drajkó László, a Matáv tulajdonában lévő, 139 ezer behívásos ügyféllel rendelkező Axelero Internet Rt. vezérigazgatója gyökeresen más állásponton van: mint mondta, az Axelero már korábban felkészült az új számlázási rendre, így ez most csak mintegy 10 millió forint többletköltséget jelentene a számukra. Ennek megfelelően nem is terveznének áremelést emiatt. Szerinte helyes az az elv, hogy a fogyasztó egy céggel álljon kapcsolatban az internetezés kapcsán, ami a nem matávos területeken is kedvező számukra. Hozzátette, a 10, illetve a 30 százalékos díjvisszatérítésen felül a Matáv a behajtási kockázatnak megfelelő összeget is visszatéríti: megállapodásuk csupán napok kérdése. Úgy vélte, hogy a tiltakozó ISP-k csupán kényelmesebb helyzetbe szeretnének kerülni, esetleg eddigi alacsonyabb áraikkal az új rendszerre való felkészülés költségeit spórolták meg. Úgy tudjuk, Stumpf István titkársága gyors választ ígért, de az ügy várhatóan a hírközlési döntőbizottságnál köt ki.
M. I.
