BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rossz évet zárt a magyar online marketing

Tavaly folytatódott a magyar online-reklámpiac 2000-es lassuló tendenciája, 2002 közepétől viszont ismét fellendülésre lehet számítani - áll a red-stars.com Rt. elemzésében.

2002. február 26. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az USA-ból, a világ vezető online-reklámpiacáról érkező pesszimista hírek Magyarországon is óvatosabbá tették a netes szektor hirdetőit és befektetőit - írja a red-stars.com. A tartalomszolgáltatók bevételei csökkennek, pedig a kockázati tőkebefektetők kivonulása miatt éppen most kellene saját lábukra állniuk, így többségük anyagi nehézségekkel küzd. Mind az internetgazdaság, mind az online reklám intézménye körülbelül három évvel később jelent meg Magyarországon, mint az USA-ban, így a magyar piacot még kezdeti szakaszában érte a 2000-es .com-krízis. Az ugrásszerű növekedés Magyarországon elmaradt, pedig a magyar online reklám minősége - a cég elemzése szerint - abszolút versenyképes. Magyarországon is csökken az online-költések növekedési üteme, bár nem olyan mértékben, mint az USA-ban. A visszaesés Magyarországra körülbelül fél évvel az amerikai online-bessz kezdete után, 2000. III-IV. negyedévében gyűrűzött be. A bevételek 2000-ben a nemzetközi tendenciákhoz hasonlóan Magyarországon is koncentrálódtak, ám 2001-ben hirtelen megugrott a magyar tartalomszolgáltatók száma: a piac akkor a magyar internetezők táborának rohamos növekedésére számított. Ekképpen a bevételek némileg elaprózódtak. Nem annyian vették azonban kezükbe az egeret, mint várták: a tartalomszolgáltatók közül több tönkrement vagy racionalizálásra kényszerült, így a folyamatok ismét a koncentráció irányába mutatnak. Az e-gazdaság és az online-reklámpiac fejlődését továbbra is hátráltatja a megfelelő állami ösztönzés hiánya - állítja az ügynökség. Úgy vélik viszont, idén már a nagy magyar e-médiumok és ügynökségeik is nyereségesek lesznek.
A red-stars.com szerint a hirdetők már tudatosan tervezik online jelenlétüket, eredménycentrikusak és idei költségvetésükben helyet kapnak az interaktív marketingköltések is. A nagy megrendelők között továbbra is az információtechnológiai és a telekommunikációs szektor áll az élen, de arányuk reklámbüdzséjük megkurtítása miatt körülbelül 35 százalékra csökkent. Az autóipar részesedése viszont ugrásszerűen, 19 százalékra nőtt. A bankszektor költése 2000-hez képest enyhén visszaesett, mivel a fúziók jelentős forrásokat kötöttek le. A turisztikai ágazat részesedése továbbra is jelentéktelen. Idén megjelent az online-hirdetők között a nagy tömegű fogyasztási cikkeket - főként élelmiszereket - reklámozó szektor is, bár nem a várt ütemben.
A magyar online reklámok tarifái tavaly listaáron átlagosan 25-30 százalékkal nőttek. A reklámformákat illetően a legfontosabb változásként értékelik, hogy megtört a bannerek „egyeduralma”. Számos új, részben standarddá vált méret és technika terjedt el. A múlt év nagy felfedezése volt a flash technológia alkalmazása, de jelentős a rich média térnyerése is, ami gyakran a hirdetések méretnövekedésével és fokozódó agresszivitásával párosul. Az efféle, nemritkán a tartalomolvasást is megnehezítő, hardverigényes reklámok nem népszerűek, a tudatos reklámfogyasztók csak azt fogadják el, ami értéket jelent nekik - szögezi le az elemzés. Az elektronikus levelet még alig alkalmazzák direktmarketing-eszközként, pedig a red-stars.com szerint nagy lehetőségek rejlenek benne. Hatékony kiaknázásához - úgy vélik - szükség lenne a spamek visszaszorulására, amit - főleg kisebb cégek - még mindig gyakran alkalmaznak. Az alternatív eszközöket, mint a wap-reklám vagy az SMS, Magyarországon még kevéssé használják marketingcélokra. Várható viszont a tartalomszponzoráció további térnyerése.
M. I.

Marnitz István
Marnitz István

Ez is érdekelhet