Miközben jogi úton próbálják korlátozni a peer-to-peer zenecserélő rendszereket, egyre többen szoknak rá az internetes zenehallgatásra - derül ki az Ipsos-Reid legújabb kutatásaiból. A 12 évesnél idősebb amerikai lakosok 23 százaléka töltött már le zenét vagy mp3-fájlt az internetről. Ez a 2000. évi népszámlálási adatok alapján mintegy 50 millió amerikait jelent. (A Napster a fénykorában 40 millió felhasználóval dicsekedett.) Az amerikaiak 27 százaléka hallgatja az internetes rádióadásokat és több mint 37 százalékuk jelezte, hogy a személyi számítógépet használta már másolt CD-lemezek lejátszására.
Zeneletöltésben egyértelműen a fiatalok vezetik a mezőnyt, a 12-17 éves korosztály 44 százaléka, a 18-24 éves korosztály 42 százaléka töltött már le zenét a netről. Nem sokkal marad le a 25-34 éves korosztály sem, 35 százalékos aránnyal. Azok, akik egyszer már kipróbálták a zeneletöltést, a felmérés szerint 30 napon belül valószínűleg újra visszatérnek ehhez a tevékenységhez. A kutató úgy véli, hogy a jövőbeni trendek függenek a jogi fejleményektől.
A megkérdezett nők 20 százaléka töltött le zenét, szemben a férfiak 26 százalékos arányával, a 12-17 éves lányok 48 százaléka azonban jelezte, hogy már töltött le online módon zenét. Az Ipsos-Reid a kutatás első részét tavaly novemberben és decemberben folytatta le, egy 1112 főből álló, az USA lakosságára nézve reprezentatív mintán. A második szakaszban egy 834 fős, 12 évesnél idősebbekből álló „zeneletöltő” csapatot vizsgáltak meg alaposabban.
R. Á.
