BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nagy üzlet az e-kormányzat

A világ fejlett országaiban gőzerővel folyik az e-kormányzatok megvalósítása. Az Egyesült Államokban néhány hónapja kormányzati szuperportál indult, amelyről több millió weblap érhető el, és hasonló szolgáltatást épít ki a brit, a francia és az olasz kormány. A skandináv államokban már régóta sok eleme működik az e-kormányzatnak. Magyarországon májusban várhatók az első adatok a tervezett kormányzati site-ról.

2001. április 24. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az Egyesült Államokban néhány hónapja indult be a kormányzat szuperportálja, a firstgov.gov, amely valamennyi szövetségi weboldal adatbázisához kapcsolódik. A több mint 27 millió weblapot tartalmazó firstgov felhasználóbarát felületű, a főoldalán szereplő 16 témakört fókuszcsoportos kutatások során alakították ki. Az informatikai fejlesztéseket a Bush-kormányzat is folytatja, februárban 100 millió dollárt irányoztak elő olyan programokra, amelyek célja a szövetségi kormányzaton belüli bürokrácia csökkentése. George W. Bush elnök létrehozott egy e-kormányzati alapot, amely a következő pénzügyi évben 10 millió dollárt kap, és amelyet a firstgov.gov továbbfejlesztésére fordítanak - tudósít a The Washington Post. Szakértők szerint az egyes államok kormányai és helyi önkormányzatai 2001-ben 38,8 milliárd, míg a szövetségi kormány 41,9 milliárd dollárt költ majd technológiai fejlesztésekre.
Egyes vélemények szerint a közeljövőben az e-kormányzat lesz a legnagyobb informatikai üzlet. Vonatkozik ez a reklámokra is, a CNN szerint Amerikában egy govAds nevű, erre szakosodott cég már be is indította szolgáltatásait. A Microsoft is felfedezte a lehetőséget: nemrégen jelentették be, hogy a brit kormány az amerikai szoftvercéggel együttműködve hozza létre kormányzati portálját - írja a The Standard. A brit kormány eddig 15 millió fontot fizetett a Microsoftnak az e-kormányzati infrastruktúra kifejlesztéséért, amely a remények szerint felgyorsítja majd az ügyintézést. A brit kormány szerint az Egyesült Királyságnak van a világon a legfejlettebb e-government-infrastruktúrája, ám ott is csak néhányféle eljárást lehet online úton bonyolítani. A már működő portál célja 200 központi és 482 helyi kormányzati intézmény integrálása. A brit projekt sikerességét és működőképességét eltérően ítéli meg az olasz Il Sole-24 Ore és a The Washington Post. Utóbbi februárban még arról cikkezett, hogy a Forrester felmérései alapján az Egyesült Királyság képtelen lesz beváltani tervét, miszerint 2005-re az összes kormányzati szolgáltatást áthelyezik online csatornákra. Az Il Sole-24 Ore ellenben arról tudósít, hogy bár az eredeti tervek szerint 2002-re az állami szolgáltatások 25 százaléka lesz interneten keresztül is elérhető, már most meghaladja ez az arány a 40 százalékot, így 2005-re teljesülhet a 100 százalék. A ukonline.gov.uk portál 2000 decembere óta tesztoldalként elérhető, s az illetékes brit miniszter februári jelentése szerint decemberben több mint egymillióan keresték fel.
Az Il Sole-24 Ore szerint Franciaországnak van a legjobb kormányzati portálja: a honlapról 2600 oldalra léphet tovább a francia netizen. A portál számos szolgáltatást kínál, megtalálható rajta a teljes joganyag és a legkülönbözőbb nyomtatványok. Svédországban a Governments Online tanulmánya szerint számos e-kormányzati szolgáltatást már széles körben használnak az állampolgárok. Az elmúlt három évben az import- és exportnyilatkozatok 80 százaléka EDI rendszereken keresztül, elektronikus úton bonyolódott, arányuk 2005-re akár 100 százalékra nőhet. A svéd munkaügyi központ már öt éve elérhetővé tette online szolgáltatását, amely azóta is sikeresen működik.
Olaszország a személyi számítógépek és az internet használata terén Európában meglehetősen hátul kullog, ám az e-kormányzat bevezetésére nagy erőfeszítéseket tesznek. A központi kormányzati szervek mindegyikének van honlapja, míg ez az arány Németországban 98, Franciaországban és Svájcban pedig 90 százalék. A helyi önkormányzatok 93 százaléka is elérhető a neten, míg Japánban csak 66,4 százalék. Az elkövetkező években Olaszország mintegy 6,65 millió dollárt kíván költeni az e-kormányzati fejlesztésekre, ami kevesebb ugyan, mint a Japánban ilyen célra fordítandó 10,3 millió dollár, ám hatszor több, mint a Németország által tervezett összeg. A lap szerint 2000 és 2002 között 12 ezer milliárd lírát fektetnek be az új technológiába, ebből 800 milliárdot már 2001-ben. Egy márciusban készült felmérés szerint az olaszoknak tetszik az e-kormányzat ötlete, azonban a megvalósítást illetően szkeptikusak. Több mint 73 százalék hasznosnak találja az elektronikus igazolványt, ám több mint 50 százalék vélekedik úgy, hogy az eredmények még nem igazán láthatóak.
R. Á.

Reuss Ágnes
Reuss Ágnes

Ez is érdekelhet