BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Romániában már jövőre elkezdik a beruházást

A majdani kutatások már most borzolják a kedélyeket Romániában. Jóllehet még csak az előkészítésnél tartanak, a lakosok máris attól félnek, hogy az országban atomhulladék-megsemmisítőt létesítenek.

2010. március 22. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Bukaresttől alig három kilométerre, a magurelei atomfizikai kutatóintézetben kap nemsokára helyet az ELI-projekt romániai pillére, ahol elsősorban magfizikai kutatások folynak majd. A fotonukleáris kutatóközpont megépítése 280 millió euróba kerül, amit uniós strukturális alapokból finanszírozna a kormány.

Az ELI-projekt rendkívül fontos Románia számára, ezért mind a minisztérium, mind a kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy a terv megvalósuljon - mondta Daniel Petru Funeriu oktatási, kutatási, ifjúsági és sportminiszter. Hozzátette: Románia készen áll arra, hogy a rendelkezésre bocsátott összegeket lehívja, így a kijelölt kéthektárnyi területen az építkezés már 2011-ben elkezdődhet.

A terv megvalósításában részt vesz majd az ország szinte minden kutató, fejlesztő, illetve innovatív intézménye, a közel 400 tudós külföldi szakemberek irányításával a nagy teljesítményű lézerek magfizikai alkalmazásait vizsgálja. A román tudósok célja egy tíz-húsz petawattos (PW) lézer létrehozása, amellyel mindeddig csak elméletben létező eljárások kaphatnak bizonyítást atomi szinten. Az eredményeknek várhatóan jelentős tudományos, gazdasági és társadalmi hatásai is lesznek, áttörés várható a rákos sejtek kezelésében, illetve a radioaktív hulladékok élettartamának drasztikus csökkentésében is - tette hozzá Funeriu.

A tárcavezető ez utóbbi kijelentése azonban óriási port kavart Romániában, a sajtóban megjelent szalagcímek máris atomhulladék-tárolót sejtetnek a főváros külvárosában létesítendő kutatóközpontban. A Gandul című napilap például tudni véli, hogy egy pár éven belül a kelet-európai atomerőművekből Bukarestbe szállítják majd megsemmisítésre a kiégett fűtőelemeket.

A nagy intenzitású lézersugárral elérhetjük azt, hogy a radioaktív hulladékok élettartama pár percre csökkenjen, végleg megoldva ezzel tárolásukat. Várhatóan már 2015-től a cernavodai, illetve a bolgár és az ukrán erőművekből származó hulladékot az ELI-nek köszönhetően a magurelei bázison semmisíthetjük meg - idézi a lap Marius Enachescut, az Országos Tudományos Kutatási Hivatal alelnökét.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet