Új másfél literes palackok gyártásába kezdett áprilisban a Kékkúti Ásványvíz Zrt., az újítás révén tovább csökken a palackok előállításához szükséges műanyag mennyisége. Az új, könnyített palackok már megtalálhatók a polcokon - mondta lapunknak Jean-Philippe Lebon, a piacvezető Kékkúti Ásványvíz Zrt. vezérigazgatója. Az újítás lényege, hogy a palackok új formát és mintázatot kapnak, amelyben egyenletesebben oszlik el a polietilén (pet), vagyis kevesebb műanyag is elegendő lesz. Az új forma emellett szilárdabb és merevebb lett.
A gyártás során a legmagasabb költsége az alapanyagnak, azaz a pet-nek van, vagyis az újítás közvetlenül is csökkenti a költségeket - ugyanannyi anyagból 12 helyett 15 másfél literes palackot lehet előállítani. A társaság célja elsődlegesen is az volt, hogy a felhasznált műanyagmennyiséget fajlagosan csökkentsék - elsősorban környezetvédelmi okokból. Emellett azonban járulékos haszna is van a beruházásnak, hiszen az anyagfelhasználás mellett az energia felhasználása is csökkent, mert mind az előforma gyártásához, mind a palackfújáshoz kevesebb energia kell.
Nem most kezdte a gyártási költségeket mérsékelni a Kékkúti, 2004 óta 19-20 százalékkal csökkent a műanyag felhasználása a különböző típusú, másfél literes palackok esetében. Az elmúlt öt évben a fajlagos energia- és vízfelhasználást több mint negyedével sikerült visszavenniük. A csökkentés több különböző megtakarítást célzó kezdeményezése eredményeként érte el a vállalat. A gyártás mellett az ásványvizekhez kapcsolódó egyéb csomagolóanyagok mennyiségét is csökkentette a Kékkúti, öt év alatt 15 százalékkal.
A beruházás a kékkúti gyárban hatvanmillió forintot tett ki, ez a költség várhatóan két év alatt fog megtérülni. A Kékkúti komoly hangsúlyt fektet a környezetvédelemre - a Káli-medencében a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkkal együttműködve tanösvényeket alakított ki, támogatja a Projekt WET alapítványt és tavaly bevezette az ISO 14001 környezetközpontú irányítási rendszert. A Kékkúti által forgalmazott termékek öt százaléka kerül visszaváltható csomagolásba. Az arány nagymértékű emelését nem tervezik, mert egyrészt a vásárlói szokások épp ezzel ellentétes irányba mutatnak, másrészt nem is annyira egyértelmű, hogy környezetszennyezőbb az egyutas csomagolás - állítja a vezérigazgató. A visszaváltható palackok esetében környezetterhelést jelent a szállítás, a tárolás és a mosás is. A cég szerint nem a műanyag palackok megszüntetése a megoldás, ehelyett a fogyasztókban kell jobban tudatosítani a szelektív hulladékgyűjtés fontosságát.
