Bár azt nem lehet mondani, hogy a tavasszal átadott, Pécsre vezető M6-os mentén sorra nőnének ki a földből az új beruházások, az igaz, hogy az autópálya közelében szép csendben felfelé araszolnak a telekárak, s is az tény, hogy egyre több az előkészítés alatt álló fejlesztés. A széles "aszfaltcsík" mellett nemcsak benzinkutakat, büféket, logisztikai központokat és szálláshelyeket szeretnének építeni, hanem a térség idegenforgalmi kínálatát bemutató tájházakat, sőt kistermelői boltokat is. Perkovitz József, az ingatlanforgalmazással foglalkozó Sárrét Kft. értékesítési vezetője szerint az elmúlt hónapokban Dunaújvárostól Pécsig jelentős mértékben megnőtt az érdeklődés az autópálya közelében lévő területek iránt. Több külföldi, például Eszék környéki cég mellett osztrák és német beruházók elsősorban különböző logisztikai fejlesztésekhez keresnek területet. Az üzletkötéseket hátráltatja, hogy több terület beépítési lehetőségei nem tisztázottak, s az infrastrukturális beruházásokat - levezető utak építését, a víz- és szennyvízhálózat kialakítását - is valakinek fel kellene vállalnia. Ettől függetlenül az árak pár hónap alatt átlagosan mintegy 10-15 százalékkal nőttek, s ahogy a gondok megoldódnak, újabb áremelkedés várható - tette hozzá Perkovitz. A cég egyébként eddig, a nehézségek ellenére, közel egy tucat ingatlant adott el az autópálya mentén.
Komáromi Szabolcs, az autópálya melletti három kistérség beruházási ügyekben illetékes munkatársa szerint néhány hónapon belül közel harminc kisebb-nagyobb beruházás kezdődhet el az út mentén. Ezek között elsősorban raktárak, csomagolóüzemek, vendéglátóhelyek, szervizek és bemutatótermek lesznek. Komáromi szerint újabb lendületet kaphatnának a beruházások, ha a cégek gyorsabban jutnának hitelhez, illetve uniós és központi forrásokhoz. Ilyen gondok miatt csaknem több mint egy tucat jelentős fejlesztés jövője bizonytalan. Ugyanakkor a két megye - Tolna és Baranya - egymással összefogva idegenforgalmi kínálatát is népszerűsítené az autópálya mentén. Olyan "megállóhelyeket" terveznek, ahol felhívják majd a figyelmet a szekszárdi borvidékre, a gemenci látnivalókra, de Mohácsra, Siklósra, Villányra és Harkányra is. Az első fejlesztéseket még az idén, addig szeretnék megvalósítani, amíg sokan jönnek az autópályán a pécsi EKF-re.
Nagy Tibor villányi borháztulajdonos a közelmúltban vásárolt több mint 2 hektáros területet az autópálya egyik levezető útja mentén. A tervezett panziót és vendéglőt jövőre mindenképp tető alá akarja hozni. A tervek között egy olyan depó is szerepel, amely lehetővé teszi, hogy a Villányban megtermelt bort innen szállítsák tovább, s egy olyan, a helyi kistermelők áruit kínáló boltot is nyitnának, amelyben az egész térség kínálata megtalálható lesz. Nagy úgy látja, az autópálya mentén megvalósított beruházások nagyrészt marketingcélokat szolgálnak majd.
