Úgy tűnik, Pátyon megvalósulhat a Grupo Milton égisze alatt tervezett gigaméretű golffalu. Szerdán a képviselő-testület többsége elfogadta azt a rendeletet, amely a golfberuházás területére vonatkozó szabályozási tervmódosítást tartalmazza és amelyről már februárban döntöttek. A rendelet március 31-én lép életbe, zöld utat adva a beruházásnak.
A projekttel kapcsolatos kérdéseinkre sem a polgármestertől, sem a beruházótól érdemi választ nem kaptunk. A másik oldalt képviselő Tollner József független helyi képviselő viszont lapunknak kifejtette: a 2006-os szabályozási terv egy 18 lyukú golfpályát, 250, szálláshely céljára szolgáló villát, kiszolgáló épületeket és egy kis szállodát engedélyezett a területen, idén februárban azonban a testület többsége már úgy döntött: módosítják a helyi szabályozási tervet, hogy a bővített golfberuházás zöld utat kapjon. Ennek eredményeként - amint az még néhány hónapja is olvasható volt a tervező Ribas & Ribas cég honlapján - a 130 hektáros területre 300 villa, 600 ikervilla, 1400 lakás, 18 lyukú golfpálya, két nagy szálloda - egyik konferenciaközponttal, másik gyógyfürdővel -, valamint nemzetközi középiskola és bevásárlóközpont épül. Ha mindez megvalósul, több mint kétszeresére nő a lakosság lélekszáma, s kérdés például, hogy az új lakóingatlanokba költözők kötelező ellátását hogyan tudja a település úgy megoldani, hogy az az itt élőkre ne rójon elviselhetetlen terhet.
Tollner megjegyezte, hogy a hatályos törvények tiltják lakások építését erre a területre. Mint mondta, szakértők egymástól függetlenül megállapították: a beruházás nem közösségi, hanem befektetői érdekeket szolgál (szerinte az új szabályozási terv elfogadásával csupán az érintett földterület értéke 10 milliárdokkal nőtt). A módosítással kapcsolatban ügyészségi vizsgálat is folyamatban van, a jövő nemzedékek ombudsmanja pedig a törvénytelenségek miatt alkotmánybírósági vizsgálatot helyezett kilátásba, de az állami főépítész is felhívta erre a testület figyelmét. Így nagy valószínűséggel az Alkotmánybíróság semmisíti meg a képviselő-testület rendeletét - véli a képviselő, aki szerint félő, hogy ezután a befektető úgynevezett biztatási kára miatt perli majd - teljes joggal - a testületet, ami súlyos terhet róhat a településre.
