BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lassul a szlovákiai lakásárak esése

2010. február 4. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Tavaly az utolsó negyedévben országos átlagban további 1,9 százalékkal csökkentek az ingatlanárak Szlovákiában (a harmadik negyedhez viszonyítva), ami a 2008 nyarán elért csúcshoz képest 16,3 százalékos visszaesést jelent - derül ki a nemzeti bank és az ingatlanügynökségek szövetségének legfrissebb felméréséből. A lakóingatlanok négyzetmétere az év végén átlagosan 1297 euróba került, a harmadik negyedévben az országos átlagár még 1322 euró volt, ha pedig a 2009-es éves átlagot vizsgáljuk, akkor 1344 eurót kapunk. 2009 utolsó negyedének átlagára 12,3 százalékkal marad el a 2008. utolsó negyedévi adattól.

Szlovákia egyes régiói között természetesen jelentős eltérések vannak. Legdrágább továbbra is Pozsony, ahol egy négyzetméterért átlagosan 1715 eurót kértek a múlt év utolsó hónapjaiban, ráadásul az áresés fokozatosan lassul. Míg az elmúlt egy évben 10 százalékos áresést mértek, addig a negyedik negyedévben már csak 0,3 százalék volt a csökkenés. A második legdrágább régió Kassa megye, ahol az év utolsó hónapjaiban már nőttek az árak. A kelet-szlovákiai megyében egy négyzetméter 917 euróba került az utolsó negyedévben, ez 20 euróval több, mint az előző három hónapban. Továbbra is Nyitra megye a legolcsóbb, itt egy négyzetméterért átlagosan csak 652 eurót kértek az év végén. Jelentős az árkülönbség lakástípusok szerint. A panelek négyzetméterenkénti átlagára 1327 euró. Legdrágábbak hagyományosan az egyszobás lakások, amelyeknek a négyzetmétere 1465 euró, míg a legolcsóbban, négyzetméterenként 1213 euróért, a négyszobás lakásokat kínálják. A családi házaknál ez 1167 euró, a villák esetében pedig 1891 euró körül mozog.

Dávid Dereník, az UniCredit Bank elemzője szerint 2010-ben még tovább eshetnek az árak, de már csak nagyon mérsékelten. Dereník elemzéséből kiderül, hiába Pozsonyban a legmagasabbak az átlagkeresetek, itt a legdrágábbak az ingatlanok is, ezért a fővárosban 2008 nyarán - a válság előtt - egy 70 négyzetméteres lakás megvételére 18 év teljes keresetét kellett költeni, 2009 végén viszont már "csak" 15,3 évnyi fizetésbe került ugyanez a lakás. Ez a legmagasabb mutató, hiszen például Kassa megyében 2009 végén 10,5 év, Nagyszombat megyében 10,9 év, Nyitra megyében pedig 9,9 év átlagkeresetét fordították egy 70 négyzetméteres lakásra.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet