BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Biomasszafűtéssel negyedével csökkenthető a számla

Az energiaárak rohamos emelkedése az elmúlt években felgyorsította a lakóépületek energia-takarékosságának javítására tett lépéseket. Egyrészt megnőtt a hasonló célú állami pályázatokba bekapcsolódó lakóközösségek száma, másrészt a szolgáltatók is egyre több helyütt próbálnak

2010. január 21. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

- például a hőtermelő központ korszerűsítésével - lefaragni az energia előállítási költségéből.
A "Klímabarát Otthon" tavaly nyári panelpályázata után a közelmúltban a környezetvédelmi tárca a hagyományos építésű épületekre és lakásokra is meghirdette hasonló célú programját. Keretében olyan beruházások támogathatók - akár az összköltség 60 százalékáig is -, amelyek a szén-dioxid-kibocsátás mérhető csökkenésével járnak és igazolhatóan javul az érintett épület energiahatékonysága. Emellett több városban elindult a meglévő hőtávrendszerek korszerűsítése is, ami - a megújuló energiaforrásokra építve - környezetkímélő és költségmegtakarító energiaközpont-átalakítást eredményez. Ez utóbbi fejlesztések egyelőre elsősorban a biomassza-felhasználásra alapozva valósulnak meg és főleg a panellakásokat érintik.

A beruházások közül a legújabb a tavaly decemberben átadott bajai biomassza-fűtőmű, ahol közel kétezer panellakás és intézmény fűtéséhez állítanak elő meleg vizet, kiváltva ezzel az eddig felhasznált gáz, illetve a termelt hőmennyiség jelentős részét. A biomasszára épülő fejlesztés a Greenergy Hungary Holding égisze alatt valósult meg, értéke 375 millió forint, amelyből 50 millió forint uniós pályázati forrás, míg a többi saját erő, illetve banki hitel. Oláh Péter, a cég helyi erőművének menedzsere elmondta: a beruházás költsége a tervek szerint hat-hét év alatt térülhet meg. Az általuk biomasszából termelt alap hőszolgáltatás a számítások szerint 10-12 százalékkal olcsóbb lesz a lakástulajdonosoknak a korábbinál, ám ennél jóval nagyobb is lehet a költségmegtakarítás, ha az államilag támogatott panelprogrammal kombinálva elvégzik az épület hőszigetelését, kicserélik a nyílászárókat és korszerűsítik a gépészeti rendszereket.

A bajai fűtőmű megújuló energiaforrásra való átállása az energiaszámla mérséklése mellett jelentősen csökkenti a környezeti terhelést és a korábbinál alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátást is eredményez. Az erőműben egyelőre fanyesedéket és egyéb fahulladékot használnak fel, amit a helyi és környékbeli beszállítók biztosítanak. A cég terveiben szerepel 300 hektár mezőgazdasági terület bérbevétele, ahol "energiafa"-ültetéssel hosszú távon megoldhatnák a fűtési alapanyaggal való ellátást.

A következő napokban megkezdődik az önkormányzat tulajdonában lévő Komlói Fűtőerőmű Zrt. új, biomassza-tüzelésű fűtőműblokkjának beüzemelése is, amely februártól látja el távhővel a várost. Az alap hőszolgáltatás díjának csökkenését a korábbi rendszerhez képest itt is 12 százalék körülire becsülik. Mint Vida János, a Komlói Fűtőerőmű Zrt. vezérigazgatója lapunknak elmondta, az új erőmű üzembe helyezésével az itt termelt hővel fűtött ötezer, zömmel panellakásban a jövőben érezhetően csökken majd a fűtési költség. Számításaik szerint, amíg egy 50-52 négyzetméteres lakásban élő család a téli hónapokban eddig havonta akár 40-42 ezer forintot is kifizetett a távfűtésért, a jövőben a biomassza-erőmű üzembe lépésével, valamint az áfacsökkentéssel ez az összeg várhatóan negyedével lesz kevesebb. A beruházás 1,3 milliárd forintba került, melyből 30 millió forint saját erő, 480 millió forintot uniós pályázaton nyert el a város, a fennmaradó részt pedig banki hitelből fedezték.

Szilágyi Eta
Szilágyi Eta

Ez is érdekelhet